Marrëdhëniet midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Rusisë, “zhyten” në krizë

13/03/2018 8:46 AM 0 komente
TEMA TE NGJASHME:

Në hapësirën prej vetëm tetë ditësh, zbulimi i një çifti pa ndjenja në një park në Salisbury në Anglinë jugperëndimore është përshkallëzuar nga një dyshim për mbidozë droge në një sulm kimik të “klasës ushtarake”, që Britania e Madhe tha se mund të ishte përdorimi i forcës nga ana e shtetit rus kundër Britanisë.

Deklarata me forcë e formuluar nga Theresa May, Kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar, në Dhomën e Komunave të hënën sinjalizon një nga krizat më të mëdha në marrëdhëniet e Britanisë me Rusinë. Ajo tha se ishte “shumë e mundshme” që Kremlini të jetë pas sulmit ndaj Sergei Skripal, një agjent i dyfishtë rus dhe vajzës së tij Julia, në Salisbury të dielën e javës së kaluar.

Pohimi i saj u bazua në provat e mbledhura nga shkencëtarët në laboratorin hulumtues në Porton Down, të drejtuar nga Ministria e Mbrojtjes. Ata kanë identifikuar substancën e përdorur për të helmuar z. Skripal dhe vajzën e tij si një agjent ushtarak nga një familje e armëve kimike të njohur si Novichok, që zonja May tha se ishte zhvilluar në Rusi. Ajo nuk ndalet duke treguar forcën e saj kur është fjala për gamën e masave që Mbretëria e Bashkuar mund të vendosë nëse nuk arrin të marrë një përgjigje “të besueshme” nga qeveria e Presidentit Vladimir Putin deri në fund të martën.

Këto mund të përfshijnë dëbimet diplomatike, ngrirjen e aseteve në Mbretërinë e Bashkuar të mbajtur nga rusët e akuzuar për abuzime të të drejtave, një goditje ndaj bankave ruse dhe një bojkotim të Kupës Botërore të kësaj vere në Rusi. Por ndërsa çdo masë hakmarrëse mund të dërgojë një mesazh në Moskë, pyetja më e madhe është se sa larg Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tjerë perëndimorë do të jenë të përgatitur për të mbështetur qëndrimin e ashpër të znj. May.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of