Mbretëria e Bashkuar është në një “pikë kritike” ndërsa rastet e Covid-19 rriten

21/09/2020 11:07 AM 0 komente

Mbretëria e Bashkuar është në një pikë kritike në pandemi, ku rastet e reja vazhdojnë të rriten ndërsa dimri po afrohet, njoftojnë autoritetet shëndetësore në vend.

“Trendi në Mbretërinë e Bashkuar po shkon në drejtim të gabuar dhe ne jemi në një pikë kritike në pandemi. Ne po shikojmë të dhënat për të parë se si të menaxhojmë përhapjen e virusit përpara një periudhe shumë sfiduese të dimrit.”

Kryeministri britanik Boris Johnson paralajmëroi kohët e fundit se “po sheh një valë të dytë që po vjen” dhe se një rritje e rasteve të reja ishte “e pashmangshme”.

Ministri i Shëndetësisë Matt Hancock paralajmëroi njerëzit të respektojnë rregullat ose masa të reja kufizuese si një bllokim i dytë kombëtar mund të rivendoset.

“Njerëzit duhet të ndjekin rregullat dhe nëse nuk i zbatojnë, ne do të sjellim masa shumë më të rrepta,” tha Hancock.

Kur u pyet për ri-imponimin e një bllokimi të dytë kombëtar, ministri tha, “Unë nuk e përjashtoj atë. Unë nuk dua ta shoh atë.”

“Të gjithë e dinë nëse njerëzit shkelin rregullat, ka më shumë të ngjarë të përfundojmë me masa kombëtare. Unë nuk dua t’i shoh ato masa kombëtare, por është absolutisht kritike në këtë moment që të gjithë të ndalen dhe të kuptojnë se të gjithë kanë një pjesë për të luajtur, “tha ai./CNN

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of