Mediat italiane i bëjnë jehonë ishullit të Sazanit, nga një bazë ushtarake në një atraksion turistik

16/08/2019 1:00 PM 0 komente

Rilindja e Sazanit, ishullit që po bëhet gjithnjë e më tërheqës për turizmin. Ky është titulli që media italiane Si Viaggia I ka vendosur artikullit të dedikuar ishullit të Sazanit, që për grekët dhe romakët në antikitet quhej ishulli “Sason”.

Nga një bazë ushtarake e pa aksesuesshme në një atraksion turistike, Si Viaggia jep arsyet se si po shndërrohet në një top destinacion në Shqipëri.

Sazani është një ishull i vogël pak më pak se 6 kilometra katrorë, i vendosur përballë gjirit të Vlorës, në Kanalin e Otrantos. Një shkëmb i madh që për dekada të tëra ka qenë bazë ushtarake e paarritsh dhe që tani po bëhet një nga atraksionet kryesore turistike të Shqipërisë, shkruan si Viaggia.

Ishulli është në të vërtetë një parajsë e vogël e natyrës së egër dhe të paprishur, ku mund të eksploroni shtigje jo aq të lehta por tejet tërheqëse dhe misterioze, dëshmi për të kaluarën e saj të stuhishme ushtarake. Këtu ujërat e kristaltë të pastër dhe plazhet që të lenë pa frymë janë një kundërpeshë ndaj rrënojave të Luftës së Ftohtë, një pjesë e së cilës janë marrë nga arkeologët dhe për tu  ekspozuar në Muzeun Arkeologjik të Durrësit.

E kaluara e trazuar e Sazanit rishfaqet në çdo cep të këtij shkëmbi të madh me një lartësi gati 340 metra mbi nivelin e detit, midis 3600 bunkerëve të shpërndarë në sipërfaqen e tij dhe tuneleve të gjata nën tokë, të ndërtuara për ushtarët e Shqipërisë komuniste të Enver Hoxhës .

Gjatë fashizmit, këtu u ngritën veprat e para të fortifikimit, por edhe rrugët, shtëpitë, shkollat dhe teatrot. Mund të admironi akoma disa nga ndërtesat e ndërtuara gjatë sundimit italian dhe më vonë gjatë Luftës së Ftohtë, megjithëse shumica e strukturave janë shkatërruar gjatë stërvitjes së fundit të përbashkët midis forcave ushtarake të NATO-s dhe shqiptarëve. Midis këtyre, edhe Vila që Mussolini ndërtoi në ishullin në 1930.

Sazani shtë gjysmë ore me traget nga Vlora, portit që mirëpret turistët dhe që ndodhet në anën lindore. Nga këtu, ju mund të ecni në bregun perëndimor, ku janë vendosur Gryka e Ferrit (Gryka e Inferno) dhe Gjiri i Djallit, (Gjiri i Djallit), të cilat paraqesin një hyrje spektakolare.

Duke shkuar në jug, do të hasësh në një nga vendet më të pabesueshme të ishullit, Plazhi i mrekullueshëm i Admiralit (Plazhi i Admiralit), i vendosur midis shkëmbinjve, i bllokuar nga ujërat, transparenca e të cilit është një dëshmi e qartë e izolimit që ka mbrojtur Sazani , duke e lejuar atë të mbetet e paprekur.

Që nga viti 2010, ishulli është pjesë, së bashku me gadishullin Karaburun, të Parkut Kombëtar Karaburun-Sazan, i arritshëm nëpërmjet një nga shumë varkave që largohen nga porti i Vlorës. Këtu mund të admironi Shpellën e mrekullueshme të Haxhi Aliu, e konsideruar më e madhja dhe më e thella në të gjithë Shqipërinë. Një shfaqje unike dhe emocionuese si pak në botë.

 

 

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of