Jeni duke lexuar në: Karriera

Abonohuni:

Rreziku i mashtrimit me kriptovalutat

I Ftuar: Besmir Semanaj, ekspert i sigurisë së informacionit

[shikoni]

Londër, punonjësit kërkojnë rritje page për t’u kthyer në zyrë

Sipas një sondazhi, pas pandemisë, për të hequr dorë nga smart working, punonjësit kërkojnë rreth 5100 sterlina më shumë në vit   Ose rritje page, ose nuk kthehen në zyrë.…

9 zakone të përbashkëta të milionerëve

Gjatë studimit tim 5-vjeçar “Rich Habits” kam njohur 233 milionerë, me një pasuri neto mesatare 4.3 milionë dollarë dhe kam mësuar të njoh historinë e tyre në fillim, sistemet e…

Si t’i përgjigjeni pyetjes “A është kjo punë e duhura për mua?”

Për të kuptuar nëse puna aktuale është e duhura për ju duhet të merrni në konsideratë shumë gjëra. Pyesni veten nëse ka një perspektivë rritje, nëse ju pëlqen kultura e…

6 këshilla për të qenë më produktivë

Ruajtja e përqendrimit në punë, në zyrë, nuk është e thjeshtë. Por në smartworking, me kaq shumë shpërqendrime, ndoshta është edhe më e vështirë. Për ata që përpiqen të përfundojnë…

Një lojë e thjeshtë fëmijësh për të transformuar biznesin tuaj

Njëherë, këshilluesi për biznesin, Peter Drucker tha: “Ju nuk mund ta parashikoni të ardhmen, por mund ta krijoni atë”. Shumë kompani angazhohen për të ndërtuar të ardhmen, por pak e…

Pse përdorimi i emoji-ve në marketing mund t’ju ndihmojë në rritjen e shitjeve

Emoji-t janë një armë e fshehtë në marketing, shërbimin e klientëve dhe mediat sociale – sipas një sondazhi të fundit nga Adobe   Emoji-t nuk janë vetëm një formë argëtuese…

Indeksi / Qytetet më të mira në botë për të punuar nga shtëpia

Është i vetmi qytet australian, që ka vuajtur katër “lockdown” të ashpër gjatë pandemisë. Por, pavarësisht pengesave në 18 muajt e fundit, ia ka dalë të marrë çmimin si qyteti…

Investoni në mirëqenien tuaj psikologjike dhe mendore

Nga Doriana METOLLARI*    Emocionet na duhen për të jetuar më mirë, me kusht që të mësojmë t'i menaxhojmë, nëse jo, do të detyrohemi të jetojmë të lidhur me mediokritetin…

Shefi është i ri dhe punonjësit në moshë? 5 këshilla për një zyrë me disa breza

Për të zvogëluar distancat dhe për t’i bërë dimensionet profesionale më produktive, Hunters Group këshillon ndjeshmëri, përballje dhe shkëmbim përvojash   Përzgjedhja e personelit Një recetë për të gjitha fushat…

Java e punës me 4 ditë në Islandë, “një sukses i jashtëzakonshëm”

Katër vite eksperimente, 2500 punonjës të përfshirë. Një kampion gjigant, nëse merret në konsideratë nëse ndodhet në Islandë, një vend me 356 mijë banorë. Nga viti 2015 deri më 2019,…

Pyetjet në një intervistë pune që thonë për ju, më shumë se sa mendoni

Të dini t’u përgjigjeni pyetjeve në një intervistë pune kërkon përgatitje por edhe sinqeritet. Shpesh nuk mjafton të tregoni thjesht rrugëtimin tuaj, kush jeni dhe pse dëshironi të punoni në…

Bezos shton dy parime për udhëheqjen para dorëheqjes si CEO i Amazon

CEO i Amazon, Jeff Bezos, do të lërë sot pozicionin e tij, më 5 korrik, për t’u bërë drejtues ekzekutiv i këshillit të administrimit të Amazon. Ai do të përqendrohet…

Vendet që po investojnë më shumë në zhvillimin profesional

Globalizimi, dixhitalizimi dhe tani kriza e Covid-19. Bota e punës është në ndryshim të vazhdueshëm. Kjo është arsyeja se pse shumë njerëz në forcën e punës po investojnë në zhvillimin…

Gjithnjë e më pak njerëz duan të kthehen në ambientet e zyrave

Edhe pse zyrat kanë filluar të hapen, një numër punonjësish janë ende të shqetësuar nga fakti se duhet të kthehen ne ambientet e zyrave. Një studim i fundit i YouGov…

6 zakone për të rritur kënaqësinë në punë çdo ditë

Në një shkallë nga "keni frikë ta ndizni kompjuterin" tek "e doni aq shumë sa do ta punonit falas", sa jeni të kënaqur me punën tuaj? Shpresojmë diku në mes…

Një pyetje për ju dhe ekipet tuaja: Për çfarë jeni krenarë?

Ndërsa gjysma e vitit ka kaluar, është koha për t’u ulur një moment dhe për të vlerësuar. Këtë vit kemi dëgjuar nga shumë drejtues që ata dhe ekipet e tyre…

7 cilësitë e njerëzve që respektohen shumë

Respekti është diçka që nuk jepet menjëherë. Duhet të fitohet. Kur jeni në një pozicion drejtues, është e domosdoshme që njerëzit me të cilët punoni t’ju respektojnë. Ata mund të…

Të punoni më shumë nga shtëpia nuk do të thotë se jeni më produktiv

Punonjësit në distancë kanë pasur ditë pune më të gjata se kurrë më parë gjatë pandemisë COVID-19, por më shumë orë pune nuk rritin domosdoshmërisht produktivitetin. Puna e tepërt lidhet…