Mendimi ekonomik i pavarur–nuk arrin ne politikeberje

04/12/2007 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Nga Albana MUçAJ Vijon debati: Institutet kërkimore në vend në fushën e ekonomisë janë shtuar vitet e fundit, por influenca e studimeve të tyre në vendimmarrje mbetet e ulël. Shkaku: niveli i ulët i interesit nga organet vendimmarrëse Ndërsa asistenca në fushën e politikave ekonomike në vendin tonë, shpesh ofrohet nga ekspertë të huaj, institutet kërkimore ekonomike shqiptare nuk nxiten të realizojnë studime apo kërkime. Këto institute në Shqipëri nuk mungojnë, madje liberalizimi arsimor dhe ngritja e disa fakulteteve […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of