Merkel kërkon më shumë angazhim, për të frenuar kurbën e virusit 

09/12/2020 3:00 PM 0 komente

Kancelarja Angela Merkel u kërkoi gjermanëve të bënin një sakrificë shtesë gjatë Krishtlindjeve për të frenuar përhapjen e koronavirusit, pasi mbyllja e butë e vendit nuk po arrin të ngadalësojë përhapjen e tij.

Qeveria po tenton të mbajë shkolla të hapura, mbylljen e dyqaneve jo thelbësore, dërgimin e fëmijëve në shtëpi për pushime më herët dhe uljen e mëtejshme të kontaktit midis njerëzve. Kjo është rruga e duhur, tha Merkel të mërkurën në Berlin.

“Ne duhet të bëjmë një përpjekje më shumë”, tha ajo në një fjalim në Dhomën e Ulët të Parlamentit të Gjermanisë. “Ne kemi kaluar tashmë kaq shumë muaj me këtë virus dhe kemi mësuar se mund të bëjmë diçka kundër tij”.

Një karantinë e butë, e cila mbylli bare, palestra dhe kinema, por lejoi që shkollat ​​dhe bizneset e tjera të vazhdojnë të funksionojnë, deri më tani nuk ka arritur të ulë nivelet e infektimit të Gjermanisë, në nivelet që qeveria gjykon se janë të menaxhueshme. Vende si Franca dhe Britania e Madhe, të cilat kishin bllokime më të ashpra, gradualisht po lehtësojnë masat.

Ndërsa vaksinimet do të fillojnë në tremujorin e parë, ajo paralajmëroi se vendi nuk do të jetë në gjendje të krijojë imunitet të mjaftueshëm gjatë dimrit për të ndryshuar rrjedhën e pandemisë. Shkalla e rasteve të reja qëndron në 149 infeksione për 100,000 banorë gjatë shtatë ditëve të fundit, gati tre herë sa synimi i qeverisë prej 50.

Gjermania regjistroi nivel rekord vdekjesh nga Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit, që nuk ka filluar pandemia, duke bërë që qeveria të rrisë përpjekjet për të frenuar sëmundjen. Disa shtete si Bavaria dhe Saksonia kanë forcuar kufizimet dhe masa më të ashpra në të gjithë vendin mund të vijnë javën e ardhshme.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of