Merkel me sfida të mëdha për qeverinë e ekonomisë më të madhe të Europës

16/11/2017 11:45 AM 0 komente
TEMA TE NGJASHME:

Kancelarja gjermane Angela Merkel po përballet me pengesën e parë të madhe të përpjekjes për të ngritur një qeveri të pashembullt katërpartiake për ekonominë më të madhe të Europës.

Pas një muaji bisedimesh të shënuara nga grindjet mbi politikën, Merkel është kundër një afati përfundimtar të vetimponuar fundjavën për të zhbllokuar negociatat aktuale të koalicionit. Ajo po mbledh të enjten krerët e bllokut të saj të udhëhequr nga kristian-demokratët, Liberal Demokratët dhe Partia e Gjelbër për të arritur një vendim nëse do të ndjekë projektin, shkruan sot Bloomberg.

Mosmarrëveshja mbi ndarjen e rreziqeve në zonën e euros, ulja e emetimeve të karbonit dhe kanalizimi i imigracionit kanë penguar Merkel, e cila fitoi një mandat të katërt në shtator, por tani është e mbërthyer me një qeveri të kujdesshme. Konfliktet e brendshme janë duke dalë në pah në skenën globale, së fundmi kur ajo ka shënuar kërkesat e Green-it për frenimin e qymyrit, si një pengesë në bisedimet e koalicionit.

“Kur ne jemi të suksesshëm dhe mendoj se suksesi është i mundur, atëherë ne mund të arrijmë një rezultat pozitiv në fund të bisedimeve të sotme, por kjo është një detyrë e vështirë, një detyrë shumë e komplikuar”, u shpreh Merkel para gazetarëve të enjten përpara negociatave. “Unë pres që bisedimet të marrin orë të gjata.”

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of