Merkel planifikon të diskutojë zbritjen e buxhetit të BE për Gjermaninë pas Brexit

17/10/2019 10:10 AM 0 komente

Kancelarja Angela Merkel të enjten tha se Bashkimi Evropian duhej të diskutonte një zbritje të mundshme për Gjermaninë, si pjesë e negociatave për buxhetin sepse Gjermania do të “rëndohej në mënyrë disproporcionale” nga një rritje në buxhetin e bllokut.

“Rritja e buxhetit të Bashkimit Evropian në 1% të forcës ekonomike të bllokut pa kontribute nga Britania në të ardhmen do të rëndonte tepër Gjermaninë”, u tha Merkel ligjvënësve në dhomën e ulët të parlamentit të Berlinit, përpara një samiti të BE të enjten.

“Kjo është arsyeja pse ne duhet të kemi një diskutim në lidhje me një shpërndarje të drejtë të ngarkesave në anën e financimit dhe gjithashtu për një zbritje për Gjermaninë,” tha ajo.

 

/REUTERS

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of