Merkel po sulmohet gjithnjë e më shumë nga rivalët

16/02/2018 8:57 AM 0 komente
TEMA TE NGJASHME:

Në momentin e dobësisë së Angela Merkel, disa prej rivalëve më të ashpër që ajo i kishte lënë mbrapa gjatë ngjitjes së saj në kancelarinë gjermane, janë kthyer për ta ndjekur.

Merkel mund të ishte përshtatur me parodinë e frikshme që u shpërnda nëpër rrugët e Dyseldorfit këtë javë: një merimangë e zezë me gjak që dilte nga goja e saj, e rrethuar nga kafkat dhe eshtrat e armiqve politikë të së kaluarës dhe një flamur që lexonte “Tjetra, ju lutem.”

Këto ditë, marrëveshjet e saj për të qëndruar në detyrë po e bëjnë kancelaren një objektiv të saj.
Kjo do të thotë se është koha e ‘rimbursimit’ për kritikët si Roland Koch, dikur kryeministër i  i shtetit gjerman, i cili tani kryeson bordin mbikëqyrës të UBS Europe dhe Friedrich Merz, i cili e udhëhoqi grupin e Merkel në Parlament. Të dy fuqitë e humbura luftojnë në Bashkimin Kristian-Demokratik dhe tani e akuzojnë Merkel për kapjen e pushtetit dhe për shitjen e asaj që përfaqëson partia.

“Merkel është nën presion si kurrë më parë,” tha Ulrich Sarcinelli, një shkencëtar politik në Universitetin e Koblenz-Landau në Gjermaninë Perëndimore.

“Niveli i kritikave nga ‘madhështia aktuale’ dhe aleanca e saj e planifikuar qeveritare me Social Demokratët ishte një lëvizje e pafalshme, për një parti që rrallë sulmon liderët e saj në publik”- tha ai.

 

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of