Merkel, shumë pranë një mandati të katërt në detyrë

22/01/2018 9:00 AM 0 komente
TEMA TE NGJASHME:

Gjermania bëri një hap të madh drejt formimit të një qeverie të re kur socialdemokratët e vendit votuan në favor të bisedimeve formale të koalicionit që mund t’i jepnin Angela Merkel një mandat të katërt në detyrë dhe të “thyenin” një bllokim politik katërmujor.

Në një rezultat më të ngushtë se sa zyrtarët e partisë kishin parashikuar më parë, 362 nga 642 delegatë (56%) në një konferencë të jashtëzakonshme të SPD në Bon të dielën, mbështetën negociatat e hapjes me bllokun konservator të Merkel.

Martin Schulz, kreu i SPD, i bëri thirrje partisë së tij të mbështesë bisedimet në mënyrë që një qeveri e re të mund të fusë “ndryshimin historik politik dhe një agim të ri për Europën”.

“Europa po pret një Gjermani që merr përgjegjësinë për Europën dhe që vepron me vendosmëri”, tha Schulz. “Pa SPD, kjo nuk do të jetë e mundur.”- përfundoi ai, shkruan FT.

Rezultati do të nxisë lehtësim në radhët e Bashkimit Kristian Demokratik të Merkel, por gjithashtu midis liderëve europianë si Emmanuel Macron, presidenti francez, i cili ka nevojë për një qeveri të fortë në Berlin, për të ecur përpara, për një rregullim gjithëpërfshirës të BE.

Vendimi i SPD-së për të formuar një koalicion të ri të madh me CDU shënon një zbulim të madh pas muajve të pasigurisë që pasoi një zgjedhje të papërfunduar në shtator dhe një përpjekje të dështuar më parë nga Merkel, për të ngritur një qeveri me Liberal Demokratët Liberalë dhe të Gjelbrit .

Por votimi i ngushtë 56 për qind në favor të bisedimeve, pas orëve të debatit të tensionuar, theksoi përçarjet e thella brenda partisë për këtë çështje.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of