Metodologjia e rregullimit te tarifave

18/02/2008 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Flet Altin Rrapaj, drejtor i Drejtorise se Rregullimit te Tregut ne Entin Rregullator te Telekomunikacioneve. Kontrolli i normes se ndryshimit te tarifave zbatohet duke marre vleren e ndryshimit te tarifave dhe duke vendosur nje kufi qe matet me diferencen e faktorit X dhe normes se inflacionit. Faktori X (Rate of Productivity Index) mat ndryshimin mes normes se produktivitetit te kompanise ne rregullim dhe ekonomise ne teresi, si dhe ndryshimin ne çmime te lendes se pare te perdorura nga kompanite […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of