Jeni duke lexuar në: Monitor Video

Abonohuni:

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« April 2020 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

MONITOR EKONOMI 22. COVID-19, VIRUSI QË PO NDAL GLOBIN ME BILANCE EKONOMIKE NEGATIVE

Coronavirus ka ndalur zhvillimin ekonomik COVID-19 godet ekonominë globale, duke shtrirë pasojat edhe në ekonominë tonë kombëtare. Tregtia me shumicë e pakicë, si dhe derivatet që rrjedhin prej këtij sektori…

MONITOR EKONOMI 21. CORONAVIRUS FRENON EKONOMINË. 20 MLN EURO HUMBJE NGA FLUTURIMET

Ekonomia kombëtare kërcënohet prej COVID-19 I gjithë globi është nën pushtetin e Coronavirus. Pandemia botërore, tashmë prezente edhe me viktima në Shqipëri, siç pritej ka nisur të gjunjëzojë edhe ekonominë…

MONITOR EKONOMI 20. TË RINJTË NË EMIGRIM, PENSIONISTËT ITALIANË NË SHQIPËRI

Italianët zgjedhin Shqipërinë Janë qindra shtetas italianë të cilët kanë zgjedhur Shqipërinë për të kaluar moshën e pensionit, sepse sipas tyre, vendi ynë ka një kosto më të ulët jetese…

MONITOR EKONOMI 19. CORONAVIRUS, KËRCËNIMI I RI PËR FRENIMIN E EKONOMISË

Përhapja e shpejtë e Coronavirus po lajmëron një frenim të ekonomisë kombëtare Virusi i ri ka vënë në pikëpyetje zhvillimin normal të ekonomisë globale dhe pasojat priten edhe në atë…

MONITOR EKONOMI 18. 1.15 MLD EURO ENDE NË LETËR. SI DO TË MENAXHOHET BUJARIA E DONATORËVE?

Si do të menaxhohen fondet e donatorëve? Prej konferencës së donatorëve qeveria shqiptare do të ketë në dispozicion 1.15 miliard euro në kuadër të rindërtimit, por ajo ende nuk ka…

MONITOR EKONOMI 17. EUROBONDI I RI, BORXH I SHTUAR PËR SHQIPTARËT

Eurobondi, borxhi 600 milion euro Shqipëria po përgatitet të marrë për herë të katërt një borxh tregtar. Eurobondi i kërkuar prej qeverisë, është 600 milion euro. Ekspertët thonë se, nëse…

MONITOR EKONOMI 16. PARATË E “PISTA” RRISIN ÇMIMET E APARTAMENTEVE NË SHQIPËRI.

Pas tërmetit, tregu i pasurive të paluajtshme ka pësuar rritje çmimesh. Taksat bashkiake të shtuara, por dhe cilësia e përmirësuar e ndërtimeve, ka bërë që metrat katror të një apartamenti…

MONITOR EKONOMI 15. QUMËSHT SHQIPTAR APO SERB? BLEGTORIA DREJT “SHTERIMIT”

Pjesa e parë Bujqësia shqiptare po vuan prej politikave mbështetëse të qëndrueshme. Blegtorët për vitin që lamë pas, u njohën me ndryshimin e skemës subvencionuese, atë të 10 lekëve për…

Ikin punonjësit shqiptarë, zëvendësohen nga afrikanët e aziatikët

Sipas agjencive të punësimit çdo muaj hapen kontrata të reja me kompani, të cilat do të sjellin punëtorë nga Afrika dhe Azia. Ata nuk kanë shumë pritshmëri page kur vijnë…

EUROBONDI I RI, BORXH I SHTUAR PËR SHQIPTARËT

Shqipëria po përgatitet të marrë për herë të katërt një borxh tregtar. Eurobondi i kërkuar prej qeverisë, është 600 milion euro. Ekspertët thonë se, nëse kjo hua merret për të…

MONITOR EKONOMI 14. SFIDAT E PUNËSIMIT. “IKIN SHQIPTARËT, VIJNË AZIATIKËT”.

Pjesa e parë Kompanitë në Shqipëri prej kohësh janë në kërkim të burimeve njerëzore. Kjo edhe për arsye të emigracionit të lartë të profesionistëve të kualifikuar. Sektorët e prodhimit, apo…

Monitor Ekonomi 13. Intervistë me Ministren e Financave dhe Ekonomisë, znj. Anila Denaj

Ministria e Financave dhe Ekonomise ka rishikuar rritjen ekonomike per vitin 2019 ne 2.7 %, nderkohe qe le te pandryshuar projeksionet per 2020, ne 4.1 %. Kete e beri te…

Të punosh për mbijetesë

Familjet shqiptare, shpenzimet më të larta për t’u ushqyer në Europë; Kuksianët po bëjnë pazar në Prizren

MONITOR EKONOMI 12. SHQIPTARËT I SHPENZOJNË PARATË VETËM PËR USHQIME. KUKSIANËT MË “KURSIMTARËT”

Pjesa e parë Pavarëisht të ardhurave ekonomike mujore, ajo që bashkon familjet shqiptare është shpenzimi i më shumë se gjysmës së buxhetit për ushqime dhe pije. Sipas të dhënave të…

MONITOR EKONOMI 11. VIT I RI, PROBLEME TË VJETRA. ESKPERTËT: EKONOMIA 2020 E BRISHTË

Pjesa e parë Viti i ri nis me probleme të vjetra, pasi qeveria ende nuk ka mbyllur bilancet e 2019-ës. Është e qartë se Tërmeti i 26 nëntorit do të…

MONITOR EKONOMI 10. TËRMETI “PARALIZON” NDËRTIMIN. PRITET ULJE E BUXHETIT PËR PUSHTETIN LOKAL

Pjesa e parë Situata post tërmet ka sjellë pasoja të rënda vecanërisht në sektorin e ndërtimit duke ngritut pikëpyetje mbi cilësinë e punimve dhe përgjegjshmërinë e ndërtuesve. Për një periudhë…

MONITOR EKONOMI 9. TËRMETI GODET TURIZMIN, ANULOHEN REZERVIMET. PASOJA TRAUMATIKE TE KONSUMATORI

Pjesa e parë Dhoma e tregtisë dhe e industrisë në Durrës është shprehur se janë mbi 1000 biznese të dëmtuara, ndërkohë që një numër i konsiderueshëm, kanë kërkuar të kalojnë…

MONITOR EKONOMI 8. TËRMETI MBYLL BIZNESET, RRIT CMIMET E QERAVE. QEVERIA DISKUTON PËR FONDET

Pjesa e parë Pasojat e tërmetit tragjik të 26 nëntorit janë të dukshme. Në qytetet e prekura shtëpitë janë braktisur, shumë biznese janë mbyllur, ndërsa në Durrës ka vijuar shembja…