Editorial

Barrierat e padukshme

Marrëdhëniet tregtare dhe të biznesit mes Shqipërisë dhe Kosovës janë rritur me shpejtësi në dekadën e fundit, duke marrë hov pas ndërtimit të Rrugës së Kombit. Kosova është…

Nr: 1037 monitor 1037 Abonohuni

Video / Monitor Ekonomi

Sfidat e turizmit mjekësor

Shfletoni MONITOR Dixhital

Sfidat e turizmit mjekësor

Me një vendndodhje shumë të favorshme dhe çmime të përballueshme, Shqipëria është një mundësi e shkëlqyer europiane për turizmin shëndetësor. Por, cilat janë problematikat e sfidat e tregut shqiptar? Kemi ftuar në Monitor Brief Insight, Dritan Gremi, sipërmarrës në fushën e turizmit mjekësor.

Kosova

Vendim i Qeverisë për çmimet e karburanteve: I naftës jo mbi 1.85 euro, i benzinës jo mbi 1.74/litri

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë ka publikuar çmimet e karburanteve për 24 orët e ardhshme. Siç njofton MINT, çmimi maksimal i lejuar për naftë është…


“Elektrosever” merr licencën për furnizimin e veriut me energji elektrike

Është aprovuar licenca për furnizim me energji elektrike për “Elektrosever” për katër komunat veriore. Kjo licencë pesëvjeçare u aprovua…

24/06/2022 4:25 PM

Publikohet udhëzimi për çmimet e karburanteve, sa do të fitojnë naftëtarët në Kosovë 

Qeveria e Kosovës ka publikuar Udhëzimin Administrativ për rregullimin e çmimeve të naftës. Sipas këtij udhëzimi administrativ, çmimi për…

24/06/2022 3:59 PM

Kosovës i thellohet deficiti tregtar, brenda një viti rritet rreth 20 për qind

Kosovës i është thelluar edhe më shumë deficiti tregtar. Sipas Agjencisë së Statistikave gjatë muajit maj krahasuar me periudhën…

23/06/2022 5:30 PM

Europa

Rusia po shtyhet drejt një falimentimi historik për shkak të sanksioneve

Rusia nuk arriti të paguajë obligacionet e saj ndërkombëtare për herë të parë në më shumë se një shekull, tha Shtëpia e Bardhë, pasi sanksionet gjithëpërfshirëse…


Mbretëria e Bashkuar i bashkohet embargos ndaj importeve të arit rus

Mbretëria e Bashkuar, SHBA-ja, Kanadaja dhe Japonia do të ndalojnë importet e arit rus, në një përpjekje për të…

27/06/2022 1:02 PM

E mbrojtur, por jo mjaftueshëm

Kina po përpiqet të mbrojë ekonominë e saj nga trysnia perëndimore. Rezultatet janë të ndryshme, shkruan The Economist  …

24/06/2022 10:15 PM

Fondi i Rimëkëmbjes nga Covid-19 i BE-së ka ndryshuar mënyrën se si Europa shpenzon paratë

Plani i Rimëkëmbjes. Por kontinentin e presin prova të tjera në të ardhmen, shkruan The Economist   Europa ka…

24/06/2022 10:02 PM

Rajoni

Bullgari, kur mund të anëtarësohet në Eurozonë?

Inflacioni, masat dhe mënyra si do të miratohet euro - këto ishin temat që diskutuan deputetët e Komisionit për Buxhetin me ekonomistë dhe ekspertë. Bullgaria po…


Marrëveshja e gazit e Serbisë me Putinin ka krijuar një problem të ri për Europën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, njoftoi se vendi i tij kishte rënë dakord për të lidhur një marrëveshje të…

24/06/2022 10:18 PM

Fitimet e bankave mbetën të qëndrueshme në Rumani 

Fitimet totale neto të sistemit bankar të Rumanisë u rritën me 3.6% në bazë vjetore, në 1.95 miliardë RON…

23/06/2022 2:25 PM

Bosnjë-Hercegovinë/ Zgjatet marrëveshja e gazit me Gazprom deri në fund të vitit 2022 

Importuesi kryesor i gazit në Bosnjë, Energoinvest, tha se ka zgjatur një marrëveshje për furnizimin me gaz me kompaninë…

22/06/2022 3:30 PM

Të Tjera nga Bota

Gjermania ka nevojë për punëtorë të huaj për shkak të mbingarkesës së aeroporteve të saj

Gjermania synon të sjellë punëtorë të huaj sa më shpejt që të jetë e mundur për të lehtësuar aeroportet e mbingarkuara nga mungesat e stafit gjatë…


G7 synon të dëmtojë Rusinë me çmimin tavan për eksportet e naftës

Bisedimet për frenimin e fitimeve të Moskës nga sektori i energjisë do të vazhdojnë të hënën, me Indinë dhe…

27/06/2022 2:52 PM

Biden i kërkoi Kongresit pezullim tremujor për taksën e gazit për të ndihmuar në uljen e çmimeve rekord

Presidenti i SHBA, Joe Biden, i bëri thirrje Kongresit të mërkurën të miratojë një pezullim tremujor të taksës federale…

23/06/2022 10:55 AM

Nafta bie me më shumë se 5 dollarë për fuçi ndërsa pritet që Biden të ulë koston e karburantit në SHBA

Çmimet e naftës ranë me më shumë se 5 dollarë për fuçi të mërkurën, mes një nxitje të presidentit…

22/06/2022 11:07 AM

Të Fundit nga Koronavirus

Ristrukturohet projekti për COVID-19, Banka Botërore e shtyn deri në fund të vitit

Banka Botërore ka shtyrë deri në fund të vitit afatin për mbylljen e projektit “Përgjigja ndaj emergjencës COVID-19 e Shqipërisë” i cili u mbështet me 16.8…


Pfizer paralajmëron për ‘valë të vazhdueshme’ të Covid ndërsa vetëkënaqësia rritet

Shefi ekzekutiv Albert Bourla nis planin për të ofruar ilaçe me kosto më të ulët për kombet më të…

25/05/2022 4:21 PM

Vaksinat kundër Covid janë të sigurta për gratë shtatzëna dhe ulin rrezikun e humbjes së foshnjes gjatë shtatzënisë

Mjekët kanë theksuar rëndësinë e vaksinimit kundër Covid për gratë shtatzëna pasi një studim i madh zbuloi se vaksinat…

11/05/2022 11:12 AM

OBSH: Numri total i vdekjeve nga Covid-19 është gati tre herë më i lartë se sa raportohet

Rreth 14.9 milionë njerëz në mbarë botën kanë humbur jetën si rezultat i drejtpërdrejtë ose i tërthortë i Covid-19…

06/05/2022 10:15 AM

Makina

5 vende kërkojnë të vonojnë eliminimin e automjeteve me lëndë djegëse në BE brenda vitit 2035

Bashkimi Europian pritet të votojë ndalimin e shitjes së makinave të reja me benzinë dhe naftë, duke nisur nga viti 2035 dhe 5 vende po planifikojnë…


General Motors po përdor Inteligjencën Artificiale për të shpejtuar kontrollin e makinave

General Motors po përfshin Inteligjencën Artificiale në procesin e kontrollit të makinave. Shtëpia automobilistike po bën “një investim strategjik”,…

23/06/2022 5:48 PM

Ferrari premton se elektrike do të thotë “më shumë makina unike”

Modelet elektrike dhe hibride duhet të përbëjnë 80% të shitjeve të Ferrari deri në vitin 2030, u deklaroi sot…

16/06/2022 3:30 PM

Tesla do të punësojë 500-600 punonjës në muaj në fabrikën gjermane Gruenheide

Tesla (TSLA.O) do të punësojë 500 deri në 600 persona në muaj për fabrikën e saj në Gruenheide dhe…

13/06/2022 5:46 PM

Art

Edmond Gjikopulli, në kërkim të Eldorados

“PASDITE NË RRUGËN DON BOSKO”, 140 x 50 cm, 3,000 EURO   Edmond Gjikopulli është një ndër zërat më të rëndësishëm të artit vizual, post viteve…


Gentian Tabaku, një artist në kërkim të hapësirës së humbur

Ka një ide të gabuar se skulptura është një nga gjinitë e artit vizual të vendit tonë, e cila…

04/06/2022 10:20 PM

Albes Fusha, arratia jashtë kornize e hapësire

I diplomuar në Akademinë e Arteve për Pikturë Kavaleti, Albes Fusha shpejt u bë një ndër figurat kryesore në…

21/05/2022 10:21 AM

Viktor Ferraj, udhëtimi i një ëndërrimtari të pashërueshëm

Artisti Viktor Ferraj është një ndër trashëgimtarët e traditës më të mirë të artit vizual shqiptar, i cili me…

06/05/2022 10:02 PM

Teknologji

Parashikimi i Mark Zuckerberg: Metaverse do të ketë 1 miliard persona

“Ne shpresojmë që të arrijmë te një shifër rreth 1 miliard persona në metaverse, të cilët bëjnë tregti me vlerë prej qindra dollarësh, duke blerë mallra…


Netflix pushon nga puna edhe 300 punonjës, ndërkohë që rritja e të ardhurave ngadalësohet

Netflix pushoi rreth 300 punonjës të tjerë në të gjithë kompaninë. Shkurtimet, të cilat përfaqësojnë rreth 3% të totalit…

24/06/2022 3:33 PM

Nga viti 2023, një e treta e smartphone-ve me sistem Android do të jenë në rrezik

Në shtator të vitit të ardhshëm, thuajse një e treta e smartphone-ve me sistem operativ Android do të jenë…

23/06/2022 5:11 PM

Parashikimi i Ericsson, abonimet 5G do të kapërcejnë 1 miliardëshin në vitin 2022

Prodhuesi suedez i pajisjeve të telekomunikacionit Ericsson deklaroi sot se parashikon që numri i përdoruesve në botë të telefonisë së…

21/06/2022 2:14 PM

Menaxhim

3 mënyra të thjeshta për të rritur më shumë biznesin tuaj

Disa metoda të thjeshta për të arritur lirinë personale nëpërmjet rritjes profesionale. Shumica e sipërmarrësve dhe e pronarëve të bizneseve janë të ngjashëm me njëri-tjetrin. Nëse…


Çfarë të bëni kur ndiheni konfuz në punë

Ndonjëherë, ju thjesht nuk e dini se çfarë të bëni. Dhe, kur një moment i tillë si "nuk e…

27/06/2022 4:00 PM

Arsyeja e vërtetë pse drejtuesit toksikë vazhdojnë të promovohen

Kur psikologia organizative Mary-Clare Race studioi çrregullimet e personalitetit në punë, ajo arriti në një përfundim befasues: në shumicën…

24/06/2022 10:17 AM

Zakone njëminutëshe që mund të rrisin produktivitetin tuaj me 100%

Zakonet e vogla kërkojnë motivim dhe përpjekje minimale për t'u realizuar. Gradualisht, këto zakone të vogla do të krijojnë…

23/06/2022 12:00 PM

Sport

Tre ekipe kombëtare futbolli me vlerë tregu mbi 1 miliard euro

Në dekadat e fundit, futbolli është bërë një biznes i vërtetë, me lojtarë dhe trajnerë që u kushtojnë klubeve qindra miliona në transferime dhe paga çdo…


Real Madrid ndryshon sponsorin nga Audi te BMW

Zhvillim historik për Real Madridin. Pas thuajse 20 vjetësh, Audi nuk do të jetë më një prej sponsorëve kryesorë…

24/06/2022 6:57 PM

Kupa e Botës e Futbollit do t’i sjellë deri në 17 mld $ ekonomisë së Katarit

Katari parashikon se Kampionati Botëror i Futbollit, që do të nisë në nëntor, do t’i sjellë deri në 17…

22/06/2022 4:13 PM

FIFA do të mbrojë lojtarët e huaj të prekur nga konflikti në Ukrainë

Organi i qeverisë botërore të futbollit, FIFA, vendosi të mbrojë lojtarët e huaj të prekur nga konflikti në Ukrainë,…

21/06/2022 5:31 PM

Life Style

Maldivet po ndërtojnë një qytet lundrues për të përballuar rritjen e nivelit të detit

Pjesa më e madhe e vendit është më pak se një metër mbi nivelin e detit   Republika e Maldiveve ka arritur një marrëveshje me zhvilluesin…


Aeroportet e Europës me tarifat më të lira të parkimit 7-ditor

  Gjetja e një vendi parkimi në aeroport është një ankth më vete përpara fillimit të pushimeve. Kur arrini…

27/06/2022 4:11 PM

Zbulohet një varr i lashtë i Inkave nën një shtëpi në kryeqytetin e Perusë

Arkeologët zbuluan një varr të epokës Inka në zemër të kryeqytetit të Perusë, Lima, nën rrënojat e një shtëpie.…

25/06/2022 10:07 AM

Ura e re e varur e Gjeorgjisë në formë diamanti nuk është për ata që frikësohen shpejt

Atraksioni i ri turistik i Gjeorgjisë, 240 metra i gjatë, mund të rezervohet vetëm për ata që janë të…

24/06/2022 10:30 AM