Potencialet e sektorit të shitjeve me pakicë

Viti 2021 , ndoshta ishte vazhdimësi i një viti të vështirë por arriti që të konsiderohet normal për sektorin e tregtisë me pakicë. Si ka qenë ecuria dhe si pritet ky vit, kemi ftuar të na flasë në Monitor Brief Insight, Stela Dhami, menaxhere ekzekutive…

Te Fundit nga Koronavirus

OBSH: Nuk ka asnjë provë që fëmijët dhe adoleshentët e shëndetshëm kanë nevojë për dozën përforcuese të Covid

Nuk ka "asnjë provë deri më tani" që tregon se fëmijët dhe adoleshentët e shëndetshëm kanë nevojë për doza përforcuese për të plotësuar vaksinimin e tyre…


Shkencëtarët zbulojnë variantin specifik të gjenit që mbron nga sëmundja e rëndë me COVID-19

Studiuesit kanë zbuluar një variant të një gjeni mbrojtës që duket se i mbron njerëzit nga sëmundja e rëndë…

18/01/2022 10:29 AM

COVID-19 ka të ngjarë të zbehet gjatë këtij viti

Pandemitë nuk vdesin - ato zbehen, shkruan The Economist. Kështu ka të ngjarë të ndodhë me COVID-19 edhe gjatë…

17/01/2022 11:16 AM

AstraZeneca: Të dhënat paraprake tregojnë se doza e tretë ndihmon kundër Omicron

AstraZeneca deklaroi të enjten se nga të dhënat paraprake të një testimi, u konstatua që vaksina COVID-19 e prodhuar…

14/01/2022 12:07 PM

Kosova

10 vjet negociata për viza, Kosova vazhdon të jetë e izoluar

Kosova sot ka mbushur 10 vjet prej kur ka filluar negociatat me BE-në për liberalizimin e vizave. Ndryshe, qytetarët e vendeve të rajonit tash e 11…


Qeveria e Kosovës ndan 75 mln euro për subvencionimin e energjisë për qytetarët dhe bizneset

Qeveria e Kosovës e ka aprovuar kërkesën e Zyrës së Rregullatorit për Energji, për rritjen e çmimit të energjisë…

18/01/2022 3:06 PM

Kosova fillon menaxhimin e Brezovicës

Pas 22 vitesh, Kosova më në fund ka arritur që të fillojë menaxhimin e qendrës së skijimit Brezovica. Teleferiku…

17/01/2022 12:03 PM

Publikohen raportet: Këto janë shpenzimet e të gjitha qeverive të pasluftës në Kosovë

Janë bërë publike shpenzimeve ditore dhe mujore të kabinetit të kryeministrit Albin Kurti dhe ish-kabineteve tjera qeveritare. Shifrat janë…

17/01/2022 10:00 AM

Europa

Roberta Metsola, presidentja e re e Parlamentit Europian

Eurodeputetja malteze e qendrës së djathtë Roberta Metsola u zgjodh këtë të martë presidente e Parlamentit Europian. Metsola arriti të fitonte me shumicë absolute që në…


Ҫmimet e makaronave nё Itali po rriten gjithnjё e mё shumё

Përgatitja e një pjate me makarona në shtëpi po bëhet gjithnjë e më e shtrenjtë në Itali, pasi çmimet…

17/01/2022 10:49 AM

Si po përpiqet Europa të përballojë krizën e gazit

Situata e krizës së gazit natyror në Europë nuk po përmirësohet. Rezervat janë të ulëta. Çmimet janë të larta.…

14/01/2022 4:26 PM

Indeksi i pasaportave Henley/ Shqipëria në vendin e 49, me 114 destinacione, pasaportat më të fuqishme në botë

Në sa vende mund t'ju çojë pasaporta pa pasur nevojë për vizë? Në varësi te pasaportës që posedon mund…

12/01/2022 10:10 AM

Rajoni

Investim 40 milionë euro për fabrikën e biçikletave elektrike në Bullgari  

Ministri i Inovacionit dhe Rritjes, Daniel Lorer, deklaroi fillimin e një projekti për ndërtimin e një fabrike të biçikletave elektrike pranë Plovdiv. Investimi i përbashkët me…


Greqia do të rrisë sërish pagën minimale nga 1 maji

Greqia do të rrisë pagën minimale për herë të dytë gjatë këtij viti, deklaroi kryeministri Kyriakos Mitsotakis, pasi rritja…

14/01/2022 2:59 PM

Erdogan: Turqia do të ulë çmimet e konsumit sa më shpejt të jetë e mundur

Turqia do të ulë çmimet e konsumit sa më shpejt të jetë e mundur, tha të mërkurën Presidenti Tajip…

12/01/2022 3:33 PM

Bullgari, klima e biznesit po përkeqësohet

Perspektiva ekonomike e kompanive vendase është përkeqësuar për të gjashtin muaj radhazi në Bullgari. Treguesi i përgjithshëm për klimën…

08/01/2022 10:08 PM

Te Tjera nga Bota

Lituania përfiton një investim të papritur nga Tajvani për mikroҫipet, shkak përplasja me Kinën

Përplasja e Lituanisë me Kinën në lidhje me Tajvanin ka sjellë një përfitim të papritur për vendin e vogël baltik, përfitim ky që shtete si Franca…


Kina ul normat e interesit ndërkohë që rritja ekonomike ngadalësohet

Kina ka ulur papritur një normë bazë të interesit për herë të parë në pothuajse dy vjet, pasi shifrat…

18/01/2022 12:30 PM

Mashtrimet kripto, kërcënimi më i madh për investitorët gjatë vitit 2022

Investimet që lidhen me kriptomonedhat dhe asetet dixhitale janë deri më tani kërcënimet më të mëdha me të cilat…

17/01/2022 2:54 PM

SHBA, inflacioni u rrit me 7% gjatë vitit të kaluar, shifra më e lartë që nga viti 1982

Gjatë dhjetorit, inflacioni në SHBA vazhdoi rritjen e tij me ritmin më të shpejtë 12-mujor në gati 40 vjet,…

13/01/2022 1:18 PM

Makina

Toyota dëshiron të ‘rinovojë’ makinat e përdorura dhe t’i bëjë ato si të reja

Toyota UK është në fazat fillestare të një programi sipas të cilit makinat mund të rifabrikohen dy herë pas prodhimit. Pajisjet e rinovuara nuk janë ndonjë…


CES 2022, John Deere zbulon traktorin e automatizuar

CES 2022 në Las Vegas përfundoi më 7 janar, një ditë para nga planifikimi, për shkak të situatës së…

11/01/2022 5:01 PM

CES 2022, Sony prezanton konceptin e makinës Vision-S SUV, një hap pranë prodhimit

Në CES të këtij viti (Consumer Electronics Show) të Las Vegas, presidenti dhe CEO i Sony, Kenichiro Yoshida, paraqiti…

07/01/2022 2:26 PM

CES 2022, BMW zbulon një makinë që ndryshon ngjyrë me prekjen e një butoni

BMW prezantoi një makinë kameleon që ndryshon ngjyrë, në përpjekjen e fundit të shtëpive automobilistike për të ndërthurur automjetet…

06/01/2022 9:01 AM

Teknologji

Një të tretën e kohës, njerëzit e kalojnë në aplikacione mobile

Shpenzimet e konsumatorëve për aplikacione në celular arritën në 170 miliardë dollarë në vitin 2021, sipas raportit "State of Mobile 2022" të publikuar nga App Annie,…


Forbes / Yjet e YouTube më të paguar në botë

Me një emër si MrBeast, ndoshta ishte e pashmangshme të mos bëhej i famshëm. 23-vjeçari fitoi 54 milionë dollarë…

15/01/2022 10:03 PM

Canalys: Dërgesat për PC në botë u rritën në 341 milionë njësi në 2021

Do të ishte e thjeshtë të mendonim se shitjet e PC ranë në botë vitin e kaluar, për shkak…

14/01/2022 10:26 AM

3 trende teknologjike në CES 2022 që do të përcaktojnë të ardhmen e biznesit

Varianti Omicron nuk e ka penguar mbajtjen e eventit CES 2022 në Las Vegas, ku u ekspozua e ardhmja…

13/01/2022 12:42 PM

Menaxhim

Arsyeja kryesore pse punonjësit japin dorëheqjen, 10 herë më e rëndësishme se paga

Drejtuesit e bizneseve e kaluan pjesën më të madhe të vitit 2021 duke menaxhuar largimet masive nga puna gjatë asaj që u quajt si “Dorëheqja e…


6 objektiva që duhen vendosur me ekipin tuaj për vitin 2022

Nëse kjo është periudha që po vendosni objektivat e vitit me ekipin tuaj, ka të ngjarë të jeni duke…

18/01/2022 9:35 AM

4 përgjigjet më të mira për pyetjen: ‘Pse duhet t’ju marrim në punë?’

Shpeshherë, një nga pyetjet më të thjeshta të një interviste mund të jetë më e vështira për t'iu përgjigjur.…

14/01/2022 10:00 AM

6 zakone të njerëzve të pasur që do t’iu ndryshojnë jetën

Njerëzit e suksesshëm pretendojnë se sekreti i suksesit të tyre fshihet te zakonet që ata ndjekin. Në fakt, kjo…

13/01/2022 10:45 AM

Sport

Atletet më të paguara, rekord të ardhurash 167 milionë dollarë në vitin 2021

Shumë aspekte shkaktojnë ende shqetësime në botën e sportit për femra: pabarazia sa u përket pagave dhe strukturave, kushtet e punës jo në nivelin e duhur,…


FIFA: Në vitin 2021 u shpenzuan 4.86 miliardë dollarë në transferime ndërkombëtare

Për të dytin vit me radhë, pandemia e Covid-19 ka goditur në mënyrë të ndjeshme futbollin dhe të gjithë…

14/01/2022 4:19 PM

Francë, paketë e re ndihmëse për sportin

Nga fillimi i pandemisë janë dhënë 8 miliardë euro   Franca vijon të ndihmojë botën e sportit. Qeveria franceze…

13/01/2022 4:38 PM

Bayern Munich, të vetmit kampionë Europe që regjistruan fitime në 2020/21

Bayern Munich ishte i vetmi klub kampion nga tetë kampionatet kryesore europiane që regjistroi fitim në sezonin 2020-21, ndërkohë…

12/01/2022 3:29 PM

Life Style

Pushimet në qytetet më të mira italiane për ushqimin, kulturën dhe bukuritë

Për të rifilluar përsëri udhëtimet tuaja në botën e mrekullueshme të kuzhinës së shkëlqyer, peizazheve dhe kulturës mbresëlënëse nuk ka vend më të mirë se Italia.…


Ekspozita e Yves Saint Laurent, këtë vit në 6 muze të Parisit 

Një ekspozitë unike e modës ka përfshirë të gjithë Parisin, teksa gjashtë nga muzetë më të mirë të qytetit…

18/01/2022 9:20 AM

5 struktura të mrekullueshme nga Dubai Expo 2020

Dubai Expo 2020 është një ekspozitë botërore e cila ka filluar më 1 tetor 2021 dhe do të vazhdojë…

17/01/2022 10:26 AM

Kupa e Botës Katar 2022, stadiumi i pabesueshëm i ndërtuar nga kontenierë transporti

Kampionati Botëror i FIFA-s do të zhvillohet në Katar këtë vit dhe një nga tetë stadiumet e këtij kampionati…

14/01/2022 9:15 AM