MSH: 61 raste të reja, 48 të shëruar, dy humbje jete

27/06/2020 10:45 AM 0 komente

61 raste të reja me koronavirus janë konfirmuar në 24 orët e fundit nga 355 testime të kryera në Laboratorin e Virologjisë në ISHP. Dy qytetarë kanë humbur jetën, duke e çuar numrin në total të viktimave në 53.

“Dy qytetarë kanë humbur betejen me koronavirusin në 24 orët e fundit. Një 59 vjeçare nga Lushnja me insuficencë renale kronike dhe disa sëmundje të tjera bashkëshoqëruese. Dhe një pacient 77 vjeçar nga Vlora, i cili vuante nga hipertensioni dhe prej 10 ditësh trajtohej në terapi intensive.
Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: Tirana 12 raste, 11 në Vlorë, 7 në Durrës, nga 5 raste në Kukës dhe Divjakë, nga tre raste në Pukë, Korçë, Kurbin, dy në Krujë dhe nga një rast në Shkodër, Fier, Lezhë, Has, Mirditë, Kamëz, Sarandë, Fushë-Arrëz, Selenicë dhe Belsh.

Situata paraqitet serioze në spitalin infektiv ku aktualisht po trajtohen 81 pacientë, 12 prej tyre janë në terapi intensive, ndërsa 2 janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 48 qytetarë, duke e çuar në 1346 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Në vendin tonë aktualisht janë 931 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Durrës.

Për statistikat më të fundit klikoni këtu: Coronavirus në Shqipëri

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of