MSH, Bino: 11 raste të reja me Covid-19, shkon në 10 numri i viktimave

28/03/2020 11:52 AM 0 komente

Vijon të rritet numri i të prekurve me koronavirus në vend. Në 24 orët e fundit janë konfirmuar edhe 11 raste të rjea, ndërsa numri i të vdekurve ka shkuar në 10.

“Në 24 orët e fundit janë testuar 79 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 11 raste të reja me COVID-19. Deri në këto momente janë testuar 1325 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 197 raste.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:

– Tiranë           113 raste

– Durrës           11 raste

– Lushnje         4 raste

– Elbasan         5 raste

– Rrogozhinë   2 raste

– Fier               21 raste

– Kavajë          4 raste

– Korçë            12 raste

– Vlorë            5 raste

– Shkodër        4 raste

– Lezhë            4 rast

– Berat             1 rast

– Has               2 raste

– Krujë            3 rast

-Tropojë          3 raste

– Pukë               3 raste

Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë dy pacientë në spitalin Infektiv, një 67 vjecar nga Tirana dhe një 72-vjecare nga Vlora. Ministria e Shëndetësisë i shpreh ngushëllimet familjarëve të të ndjerëve.

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 74 të shtruar dhe prej tyre 4 janë në terapi intensive. Pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente. Deri tani kemi 33 të shëruar pas testeve të kontrollit të kryera kanë rezultuar negative”, deklaroi Silva Bino, Instituti i Shëndetit Publik.

 

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of