Editorial

Si po shpërdorohet e ardhmja e kryeqytetit!

Tiranës së sotme nuk i ka mbetur pothuajse asgjë nga ajo e 30 viteve më parë. Hapësirat e gjelbra janë ngushtuar. Ndërtesa të reja po lartësohen çdo ditë,…

Nr: 1031 monitor 1031 Abonohuni
Shfletoni MONITOR Dixhital

Përkeqësohen treguesit demografikë

Ecuria e treguesve demografikë në vendin tonë vijon të jetë trishtë. Për të dytin tremujor radhazi, numri i lindjeve është në rënie dhe shtesa natyrore e popullsisë është negative. Për të na folur mbi shkaqet dhe efektet e rënies së lindshmërisë, kemi ftuar në Monitor…

Kosova

Nga janari, bankat në Kosovë fituan mbi 30 milionë euro

Për vetëm tre muaj, bankat komerciale në Kosovë ka fituar 30.7 milionë. Një muaj më herët, fitimi që kishin paraqitur bankat ishte mbi 21 milionë euro,…


Rriten sërish çmimet në Kosovë: Buka, vaji, qumështi dhe energjia u shtrenjtuan më së shumti

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka treguar se brenda një viti, ngritja e çmimit të vajrave dhe yndyrave ushqimore…

17/05/2022 4:01 PM

Në Kosovë, së shpejti, hapet edhe një bankë, BQK i jep licencën 

Aktualisht në tregun e Kosovës operojnë 10 banka komerciale. Ky numër pritet të rritet. Në Bankën Qendrore të Kosovës…

16/05/2022 10:00 AM

Në Kosovë, dështon votimi i projektligjit për rritjen e pagës minimale

Kuvendi nuk ka arritur të miratojë Projektligjin për pagën minimale, pasi nuk pati kuorum në shqyrtim të parë. 73…

13/05/2022 3:27 PM

Europa

Inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar arrin nivelin më të lartë të 40 viteve prej 9% ndërsa faturat e energjisë rriten

Çmimet po rriten me ritmin e tyre më të shpejtë në 40 vjet ndërsa faturat më të larta të energjisë godasin miliona familje. Inflacioni në Mbretërinë…


SHBA dhe Europa nxitojnë për të përmirësuar zinxhirët e furnizimit me ushqime, pasi India ndaloi eksportet e grurit

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian po shikojnë mënyrat se si mund të përmirësojnë zinxhirët e furnizimit me ushqime,…

17/05/2022 11:29 AM

Prodhuesit europianë të bukës letër KE-së: Rritja e çmimeve e pashmangshme; Kërkohen masa urgjente te energjia dhe importet e grurit

Koalicioni i 5 shoqatave më të mëdha europiane të prodhimit të bukës, pjesë e së cilës është dhe CEBP-ja…

16/05/2022 3:45 PM

Suedia dhe Finlanda do të bëjnë aplikimin për në NATO në ditën “historike” për nordikët

Suedia do të heqë dorë nga mos-rreshtimi ushtarak 200 vjeҫar dhe do të aplikojë për t'u bashkuar me NATO-n,…

16/05/2022 9:58 AM

Rajoni

Serbia: Problemet bullgare nuk janë tonat 

Kryeministrja serbe, Ana Brnabiq, tha se nuk ishte e shqetësuar për gazin rus që kalon përmes Bullgarisë nëpërmjet Balkan Stream, duke shtuar se nuk ekziston mundësia…


Bullgari, FMN parashikon se ekonomia do të rritet me 3.2% këtë vit

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) parashikon se ekonomia bullgare do të rritet me 3.2% këtë vit, dhe me 4.5% në…

14/05/2022 10:02 PM

Konflikti në Ukrainë do të shkaktojë recesion në të gjithë EQL-në, sipas Capital Economics

Ekonomia ruse do të "pësojë kolaps", Ukraina do të "rrënohet", ndërsa efektet e konfliktit në Ukrainë dhe sanksionet, mund…

13/05/2022 10:02 PM

Rumani/ Koalicioni qeverisës riprezanton ligjin Offshore në Parlament 

Federata e Punëdhënësve të Naftës dhe Gazit (FPPG), një organizatë që bashkon prodhuesit kryesorë të gazit natyror, i cili…

12/05/2022 1:23 PM

Të Tjera nga Bota

Aktiviteti ekonomik i Kinës bie me shpejtësi pas izolimeve të Covid

Prodhimi i produkteve konsumatore dhe industriale ka pësuar rënie, teksa vendi po përballon koston e strategjisë së koronavirusit të Xi Jinping. Aktiviteti ekonomik i Kinës pësoi…


Gjiganti i naftës arriti fitime të larta për shkak të rritjes së çmimeve

Saudi Aramco ka publikuar së fundi fitimet më të larta që nga listimi i saj në vitin 2019, pasi…

16/05/2022 10:35 AM

Elon Musk lë “pezull” marrëveshjen me Twitter prej 44 miliardë dollarësh 

Aksionet bien pothuajse 20% pasi sipërmarrësi ngre pikëpyetje mbi llogaritë e rreme në faqen e mediave sociale  Elon Musk…

13/05/2022 3:23 PM

Ndryshon qëndrim, IEA: Bota po ia del të përballet me reduktimin e furnizimeve me naftë ruse

Bota nuk do të mbetet pa naftë pavarësisht prodhimit më të ulët nga Rusia, e cila është goditur nga…

13/05/2022 12:17 PM

Të Fundit nga Koronavirus

Vaksinat kundër Covid janë të sigurta për gratë shtatzëna dhe ulin rrezikun e humbjes së foshnjes gjatë shtatzënisë

Mjekët kanë theksuar rëndësinë e vaksinimit kundër Covid për gratë shtatzëna pasi një studim i madh zbuloi se vaksinat ishin jo vetëm të sigurta, por ulnin…


OBSH: Numri total i vdekjeve nga Covid-19 është gati tre herë më i lartë se sa raportohet

Rreth 14.9 milionë njerëz në mbarë botën kanë humbur jetën si rezultat i drejtpërdrejtë ose i tërthortë i Covid-19…

06/05/2022 10:15 AM

“Virusi nën kontroll”, Danimarka ndalon programin e saj të vaksinimit

Danimarka është bërë vendi i parë në botë që ndalon programin e saj të vaksinimit kundër Covid-19, duke shtuar…

28/04/2022 3:47 PM

Shqiptarëve dhe maqedonasve iu shkurtua më shumë jeta në Europë nga pandemia e Covid-19, sipas Eurostat

Jetëgjatësia e pritshme në lindje e shqiptarëve në vitin 2020 u shkurtua me 1.7 vite në 2020-n, si rrjedhojë…

27/04/2022 12:00 PM

Makina

HONDA HR-V

Ai mbërrin në serinë e tretë duke gjetur një pastërti stilistike që ishte pak e humbur me gjeneratën e mëparshme. Por, pika e fortë është gjithmonë…


KIA, një bumerang

U ka pëlqyer brezave të vjetër për efikasitetin e tij. Tani, falë një stili të rinovuar, duke filluar me…

07/05/2022 10:20 AM

Mjaftueshëm nikel dhe litium për 14 milionë automjete elektrike në 2023, sipas Grupit Europian të Klimës

Të dhënat tregojnë se ka mjaftueshëm nikel dhe litium për të prodhuar deri në 14 milionë automjete elektrike në…

05/05/2022 5:11 PM

Tesla Model 3 i mund sërish të gjithë, në mars 2022 ishte automjeti më i shitur në Europë

Në muajin mars, tregu europian regjistroi një rënie të fortë të shitjeve të automjeteve të reja. Tregu automobilistik, edhe…

04/05/2022 9:00 AM

Art

Viktor Ferraj, udhëtimi i një ëndërrimtari të pashërueshëm

Artisti Viktor Ferraj është një ndër trashëgimtarët e traditës më të mirë të artit vizual shqiptar, i cili me krijimtarinë mbi tridhjetëvjeçare, ka hulumtuar vëllimet, hapësirën,…


Artan Peqini, në shërbim të metaforës

Artan Peqini është një ndër artistët më aktivë në artet figurative në vend dhe jashtë gjatë tridhjetë viteve të…

18/04/2022 2:20 PM

Ilirian Shima, artisti dy dhe tredimensional 

Skulptura shqiptare, në tri dekadat e fundit, ka pësuar një sërë ndryshimesh në kalimin nga periudha e krijimtarisë së…

06/04/2022 12:13 PM

Ali Oseku, artisti në kohë

Ali Oseku është një ndër artistët më emblematik të artit shqiptar në pesëdhjetë vitet e fundit. Pas përfundimit të…

26/03/2022 10:00 PM

Teknologji

Është koha t’i kërkoni Google që të heqë të dhënat tuaja personale nga rezultatet e kërkimit

Google më në fund po e bën më të lehtë për ju që të siguroheni që informacionet tuaja personale të mos shfaqen në rezultatet e kërkimit…


Energjia diellore dhe e erës sipas vendeve

Nga një këndvështrim rajonal, Europa kryeson me 9 nga 10 vendet e para. Nga ana tjetër, Lindja e Mesme…

16/05/2022 5:57 PM

Sony prezanton Xperia 1 IV, smartphone i parë me zoom optik

Sony zbuloi zyrtarisht Xperia 1 IV, atë që kompania e cilëson smartphone e parë në botë me një zoom…

13/05/2022 6:00 PM

Google do të paguajë më shumë se 300 media në BE për lajmet

Të tjera marrëveshje në horizont   Google do të paguajë më shumë se 300 media në Bashkimin Europian për…

12/05/2022 12:00 PM

Menaxhim

4 shenjat që tregojnë se perfeksionizmi juaj po bëhet toksik në punë

Të duash të bësh më të mirën është një qëllim i admirueshëm. Por, kur pritshmëritë e larta bëhen të pamundura dhe joreale, ju jeni në rrugën…


Keni marrë një ofertë pune? Tani është koha për të negociuar

Miliona njerëz po lënë punët e tyre dhe po gjejnë mundësi të reja në atë që është konsideruar si…

17/05/2022 3:53 PM

Gabimi numër 1 që bëjnë njerëzit kur aplikojnë për punë

Ka disa rregulla të arta që duhen ndjekur kur kërkoni një punë të re: të kontrolloni CV-në tuaj për…

16/05/2022 6:09 PM

Si të rifitoni ekuilibrin punë-jetë

Sipërmarrësit zakonisht punojnë me orare të zgjatura dhe rraskapitëse, dhe sipas një raporti, 21 përqind e tyre punojnë çdo…

13/05/2022 11:25 AM

Sport

UEFA pezullon planet për fondin e shpëtimit 6 miliardë eurosh

UEFA pezulloi planet për fondin e shpëtimit shumë miliardësh për të ndihmuar futbollin europian të rimëkëmbej nga pasojat e pandemisë – bëhet e ditur nga njerëz…


Atletët më të paguar në botë për vitin 2022

Cilët janë atletët më të paguar në botë për vitin 2022? Sipas klasifikimit të përpiluar nga faqja e specializuar…

11/05/2022 5:28 PM

Finale Champions League / Liverpool vs. Real Madrid, përballje ekipesh 998 mln vs. 816 mln €

UEFA ka krijuar një kompeticion të ri për klubet në këtë sezon, por janë ende klubet e 5 kampionateve…

10/05/2022 5:28 PM

Liga e Konferencës, fillon shitja e biletave për finalen

Ka nisur sot shitja e biletave për finalen e UEFA Europa Conference League 2022 mes Roma-s dhe Feyenoord, e…

10/05/2022 10:01 AM

Life Style

Oxford, zbuloni qytetin universitar historik nëpërmjet këtyre tureve

Oksfordi është një nga qytetet më tërheqëse dhe më historike në Angli, me shumë gjëra të jashtëzakonshme për të parë dhe për të bërë. Oksfordi është…


Labirinti nëntokësor i Metrosë së Parisit

Me kthesat e saj të shumta, korridoret e gjata dhe stacionet fantazma, metroja e Parisit është shumë më tepër…

17/05/2022 4:12 PM

Suitat futuriste lundruese me energji diellore

A keni ëndërruar ndonjëherë që dita juaj në plazh të mos përfundonte me perëndimin e diellit? Që të mund…

16/05/2022 6:24 PM

Airbnb zbulon destinacionet më të mira për vitin 2022

Platforma Airbnb ka zbuluar se ku do të shkojnë turistët për pushimet e tyre verore këtë vit.   Po…

14/05/2022 10:01 PM