Naci Agbal përpiqet të rivendosë disiplinën monetare në Turqi

05/04/2021 10:55 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintBankieri i guximshëm i Ankarasë. Tregjet nuk janë të sigurt për sa kohë do të qëndrojë në post shefi i Bankës Qendrore   Naci Agbal meriton lëvdata. Në vetëm disa muaj si guvernator i Bankës Qendrore të Turqisë, ai ka rigjallëruar monedhën e vendit, ka rritur reputacionin e bankës dhe me politikat e duhura, ka rimbushur arkat e saj, shkruan The Economist. Viti 2020 ishte i tmerrshëm për monedhën turke lira, e cila humbi gati 20% të vlerës së saj […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of