Nafta diesel shkakton 107.600 vdekje nga ndotja në vitin 2015

22/05/2017 1:15 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintEmetimet e oksidit të azotit të çliruara nga automjetet me naftë përtej kufijve të afishuara nga prodhuesit kanë shkaktuar 38.000 vdekje të parakohshme në mbarë botën në vitin 2015, sipas një studimi të botuar të hënën në revistën “Nature”. Rreth 80% e këtyre vdekjeve kanë ndodhur në tre rajone: në Bashkimin Europian (BE), në Kinë dhe Indi, shkruajnë studiuesit. Oksidet e azotit (NOx), veçanërisht dyoksidit të azotit (NO2), janë gazra (tymi që del nga marmita) të dëmshme për sistemin e […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of