Nafta rikuperohet lehtë

28/12/2020 9:58 AM 0 komente

Nafta rikuperoi disi humbjet, pasi Presidenti i SHBA Donald Trump nënshkroi një paketë ndihme dhe shpenzimesh koronavirus 2.3 trilionë dollarë, por shqetësimet e vazhdueshme për kërkesën afatshkurtër ndikuan negativisht në besimin e tregut.

Kontratat e të ardhmes për naftën e papërpunuar Brent arritën në 51.04 dollarë për fuçi të hënën në mëngjes, pasi kishin rënë me 1.5% në 50.53 dollarë për fuçi në seancat e mëparshme.

Kontratat e të ardhmes së naftës së papërpunuar West Texas Intermediate (WTI) ranë 19 cent, ose 0.4%, në 48.04 dollarë për fuçi.

“Pasi Presidenti Trump nënshkroi projekt-ligjin, nafta rikuperoi shpejt shumicën e humbjeve të saj sot, megjithëse si Brent dhe WTI mbeten modestisht në humbje,” tha Jeffrey Halley, analist i lartë i tregut në OANDA.

 

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of