Ndikimi ekonomik i shpërthimeve virale

20/04/2020 12:12 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Ndërprerja në aktivitetin ekonomik e shkaktuar nga një shpërthim viral është produkt i pesë faktorëve kryesorë: (i) numri i personave të infektuar, (ii) shkalla e sëmundshmërisë dhe e vdekshmërisë në lidhje me njerëzit që sëmuren, (iii) kohëzgjatja të shpërthimit, (iv) kufizimet e shëndetit publik të vendosura për të përmirësuar përhapjen e mëtejshme të virusit, dhe (v) masa të tjera vullnetare të distancimit social që njerëzit marrin për të zvogëluar mundësitë që të infektohen prej virusit. Ashtu siç shpjegohet edhe […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of