Në asnjë rajon nuk ndihet më fort ndikimi i Kinës sesa në Azinë Juglindore

15/03/2021 11:51 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Çaj dhe haraç. Ky rajon ka një marrëdhënie komplekse me fqinjin gjigant, shkruan The Economist   Vitin e kaluar u krijua online një konfederatë e veçantë, në mos informale, në të gjithë Azinë: Aleanca e Çajit me Qumësht. Anëtarët e saj ishin aktivistë të rinj, kryesisht në Azinë Juglindore. Të gjithë kishin axhenda të ndryshme në shtëpi. Por ata u bashkuan për të kundërshtuar një kërcënim në rritje – prania mbizotëruese e Kinës autoritare në rajon. Gjithçka nisi kur aktori […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of