Nënshkruhet marrëveshja e RCEP, formohet blloku më i madh tregtar në botë

16/11/2020 11:01 AM 0 komente

Pesëmbëdhjetë vende kanë formuar bllokun më të madh tregtar në botë, duke mbuluar gati një të tretën e ekonomisë globale.

Partneriteti Ekonomik Gjithëpërfshirës Rajonal (RCEP) përbëhet nga 10 vende të Azisë Juglindore, si dhe Koreja e Jugut, Kina, Japonia, Australia dhe Zelanda e Re.

Pakti shihet si një zgjatim i ndikimit të Kinës në rajon.

Marrëveshja përjashton Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e cila u tërhoq nga një pakt tregtar i Azi-Paqësorit në vitin 2017.

Presidenti Donald Trump e tërhoqi vendin e tij nga Partneriteti Trans-Paqësor (TPP) menjëherë pasi mori detyrën.

Negociatat mbi marrëveshjen e re të RCEP filluan në vitin 2012 dhe më në fund, ajo u nënshkrua të dielën.

Marrëveshja e RCEP nuk është aq gjithëpërfshirëse dhe nuk i ul tarifat aq thellë sa pasuesi i TPP. Por shumë analistë mendojnë se madhësia e madhe e RCEP e bën atë më domethënëse.

“Anëtarësimi i tij përfshin një grup më të madh të shteteve, duke pasqyruar veçanërisht anëtarësimin e Kinës, e cila rrit ndjeshëm Prodhimin e Brendshëm Bruto (PBB) të përgjithshëm të anëtarëve të RCEP,” sipas Rajiv Biswas, kryeekonomist i Azi-Paqësorit, për firmën analiste IHS Markit.

Ndërsa Kina tashmë ka një numër marrëveshjesh dypalëshe tregtare, kjo është hera e parë që ajo nënshkruan një pakt rajonal tregtar multilateral.

Pse anëtarët e duan këtë marrëveshje?

Për fillestarët, udhëheqësit shpresojnë që pakti do të ndihmojë në nxitjen e rimëkëmbjes nga pandemia e koronavirusit.

“Nën rrethanat aktuale globale, fakti që RCEP është nënshkruar pas tetë vjet negociatash sjell një rreze drite dhe shprese mes reve”, – tha Kryeministri kinez Li Keqiang.

Për një kohë më të gjatë, Z. Li e përshkroi marrëveshjen si “një fitore të multilateralizmit dhe tregtisë së lirë”.

India ishte gjithashtu pjesë e negociatave, por ajo u tërhoq vitin e kaluar, për shkak të shqetësimeve se tarifat më të ulëta mund të dëmtonin prodhuesit vendas.

Nënshkruesit e marrëveshjes thanë se dera mbetet e hapur që India të bashkohet në të ardhmen.

Anëtarët e RCEP përbëjnë gati një të tretën e popullsisë së botës dhe përbëjnë 29% të Prodhimit të Brendshëm Bruto.

Blloku i ri i tregtisë së lirë do të jetë më i madh se marrëveshja SHBA-Meksikë-Kanada dhe Bashkimi Europian./BBC

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of