Nëntë raste të reja; Shkon në 32 numri i viktimave nga Covid-19

24/05/2020 11:10 AM 0 komente

Nëntë raste të reja janë konfirmuar pozitivë me koronavirus në vend, nderkohë pas më shumë se tre javësh, është shënuar viktima e 32 nga virusi.

“Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 146 qytetarë si të dyshuar të prekur me Covid-19 dhe janë konfirmuar pozitivë 9 raste. Rastet e reja janë përkatësisht: pesë në Tiranë, tre në Durrës, një në Shkodër.

Mbrëmjen e djeshme ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv një paciente 64-vjeçare nga Tirana, e konfirmuar me Covid-19, e cila ishte e shtruar prej 3 javësh në spital, në gjendje të rëndë. 64-vjeçarja që vuante prej 4 muajsh nga limfoma e trurit, nuk arriti dot të mbijetonte, pavarësisht mjekimit intensiv dhe përpjekjeve të stafit mjekësor”.

Gjashte  persona janë shëruar në 24 orë.

“Deri më sot janë konfirmuar pozitivë me Covid-19 në të gjithë vendin 998 qytetarë. Prej tyre, rreth 79% janë të shëruar. Në vendin tonë aktualisht janë 177 persona aktivë me Covid-19, kryesisht ne Tiranë, Durrës, Krujë e Shkodër”.

Situata në spitale paraqitet e qëndrueshme. Aktualisht në spitalin Infektiv janë të shtruar 15 pacientë dhe 4 prej tyre janë në terapi intensive.

Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 14 mijë testime molekulare dhe serologjike.

Për statistikat më të fundit klikoni këtu: Coronavirus në Shqipëri

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of