Nepotizimi, mbizotërues në kompanitë shqiptare

09/07/2012 1:24 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintStudimi i Institutit “Agenda”: Individët që mbajnë të njëjtin mbiemër në një firmë përbëjnë një ngjarje të zakonshme në Shqipëri. Kjo prirje konsiderohet se krijon pengesa në praktikat e përzgjedhjes së forcës së punës drejtuese dhe jo drejtuese dhe ngre pikëpyetje serioze nëse praktikat e marrjes në punë nxisin profesionalizimin apo favorizimin.   Lidhjet familjare që mbizotërojnë në shoqëritë aksionere me pronësi vendase në Shqipëri po bëhen faktor pengesë në zbatimin e praktikave të qeverisjes së korporatave në sipërmarrjet shqiptare. […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of