Nga David Silva tek Aguero, sa paguhen futbollistët e Manchester City

01/11/2017 5:41 PM 0 komente
TEMA TE NGJASHME:

Totali i pagave i lojtarëve të Manchester City, në sezonin 2017/18, arrin në 143 milionë euro.

Lojtari më i paguar tek citizens është Yaya Tourè: paga e mesfushorit nga Bregu i Fildishtë për sezonin 2017/18 është rreth 215 mijë euro në javë, pak a shumë 11 milionë euro në vit.

Në pod gjejmë edhe Sergio Aguero dhe David Silva – si sulmuesi argjentinas, si mesfushori spanjoll kanë një pagë vjetore rreth 9,4 milionë euro.

Renditja vijon me De Bruyne, kapitenin Kompany, Sterling dhe Walker, të cilët paguhen të gjithë rreth 8,8 milionë euro në vit.

Ndër blerjet e reja, përveç Walker (u transferua nga Tottenham në verë) i cili është më i paguari, është edhe Bernardo Silva (7 milionë euro) ndjekur nga Danilo (4,7 milionë), Mendy (4,7 milionë) dhe portieri Ederson (3,8 milionë).

Lojtari Roli Paga javore / mijë euro Paga vjetore/ mln euro
Yaya Toure Mesfushor 216.22 11.243.440
Sergio Aguero Sulmues 182.08 9.468.160
David Silva Mesfushor 182.08 9.468.160
Kevin De Bruyne Mesfushor 170.7 8.876.400
Vincent Kompany Mbrojtës 170.7 8.876.400
Raheem Sterling Sulmues 170.7 8.876.400
Kyle Walker Mbrojtës 170.7 8.876.400
Ilkay Gundogan Mesfushor 159.32 8.284.640
Nicolas Otamendi Mbrojtës 136.56 7.101.120
Bernardo Silva Sulmues 136.56 7.101.120
Claudio Bravo Portier 130.87 6.805.240
Fernandinho Mesfushor 113.8 5.917.600
Eliaquim Mangala Mbrojtës 113.8 5.917.600
John Stones Mbrojtës 113.8 5.917.600
Leroy Sane Mesfushor 108.11 5.621.720
Fabian Delph Mesfushor 91.04 4.734.080
Danilo Luiz da Silva Mbrojtës 91.04 4.734.080
Benjamin Mendy Mbrojtës 91.04 4.734.080
Gabriel Jesus Sulmues 85.35 4.438.200
Ederson Moraes Portier 73.97 3.846.440
Tosin Adarabioyo Mbrojtës 28.45 1.479.400
Oleksandr Zinchenko Mesfushor 22.76 1.183.520

 

 

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of