Nga Messi te Coutinho, si kanë ndryshuar klauzolat për prishjen e kontratës te Barcelona

09/01/2018 2:23 PM 0 komente
TEMA TE NGJASHME:

Asnjëherë në historinë e Barcelonës, klauzolat për prishjen e kontratës të futbollistëve nuk kishin arritur nivele të tilla.

Në Spanjë, deri në këto momente, janë ndeshur dy shkolla të ndryshme mendimi: Real Madrid që synon klauzola shumë të larta (Cristiano Ronaldo, Gareth Bale dhe Karim Benzema kanë klauzola 1 miliard euro) dhe Barcelona që është treguar më realiste.

Kjo deri në momentin që Neymar u ble nga Paris SG. Që prej atëherë, politika ka ndryshuar dhe klubi katalanas ka vendosur të mbrojë veten në lidhje me klauzolat e blerjeve të reja.

Klauzolat te klubi i Barcelonës, Coutinho dhe Dembelè, 400 milionë euro

Philippe Coutinho, i sapoblerë nga Liverpool, përveç pagës rekord ka dhe një klauzolë për prishjen e kontratës prej 400 mln eurosh. Po aq është edhe klauzola e sulmuesit francez Ousmane Dembélé, i cili u ble për 120 mln euro (bonuset nuk janë të përfshirë). 120 mln euro është edhe klauzola në kontratën e brazilianit Paulinho, i cili iu bashkua klubit blaugrana verën e kaluar.

Por klauzola më e rëndësishme e klubit katalanas është ajo e Lionel Messi. Në fillim mendohej që, me rinovimin e kontratës, klauzola e kontratës së argjentinasit do të ishte 300 mln euro. Megjithatë, kur Messi firmosi kontratën e re, me kohëzgjatje për tre vjet e gjysmë, klauzola u vendos 700 mln euro, dhe me një pagë sigurisht më të lartë.

Futbollisti Kontrata Klauzola
Gerard Deulofeu 2019 35.000.000 €
Sergi Roberto 2019 40.000.000 €
Denis Suarez 2020 50.000.000 €
Aleix Vidal 2020 60.000.000 €
Jasper Cillessen 2021 60.000.000 €
Samuel Umtiti 2021 60.000.000 €
Rafinha Alcántara 2020 75.000.000 €
Thomas Vermaelen 2019 80.000.000 €
Nelson Semedo 2022 100.000.000 €
Lucas Digne 2021 100.000.000 €
André Gomes 2021 100.000.000 €
Javier Mascherano 2019 100.000.000 €
Paco Alcacer 2021 100.000.000 €
Paulinho 2021 120.000.000 €
Arda Turan 2020 125.000.000 €
Ivan Rakitic 2021 125.000.000 €
Sergio Busquets 2021 150.000.000 €
Jordi Alba 2020 150.000.000 €
Marc-André Ter Stegen 2022 180.000.000 €
Andrés Iniesta Kontratë e përjetshme 200.000.000 €
Luis Suárez 2021 200.000.000 €
Gerard Piqué 2019 220.000.000 €
Ousmane Dembélé 2022 400.000.000 €
Philippe Coutinho 2023 400.000.000 €
Lionel Messi 2021 700.000.000 €

 

 

 

 

 

 

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of