Nga SHBA në Europë, tronditen bursat në të gjithë botën

08/05/2019 10:40 AM 0 komente

Hapja e tregjeve të aksioneve të Kontinentit të Vjetër ishte i dobët, pas sesionit më të keq në Wall Street që nga marsi i kaluar dhe pasi Tokio regjistroi një rënie të thellë, duke mbyllur 1.5 përqind rënie.

Në Piazza Affari, FTSE MIB luhatet në barazi, në Paris është pozitiv dhe Dax30 në Frankfurt u rrit pas befasisë që të dhënat për prodhimin industrial në Gjermani për muajin mars ishin më të mirë se sa pritej. Të dhënat mujore treguan një rritje prej 0.5%, ndërsa tregu pret një rënie.

Tensionet e tregtisë midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara ende ndikojnë në tregjet ndërkombëtare. Tregu duket se gjithnjë e më shumë ndikohet nga rritja e  taksave të njoftuara nga administrata Trump të dielën dhe nga mbi 200 miliardë dollarë të vendosura në importet kineze të hënën.

Tani gjithçka që mbetet është të shohim nëse ardhja në Uashington e negociatorëve kinezë, kryesuar nga zëvendëskryeministri Liu He, do ta ndryshojë situatën. Sa i përket titujve, Poste Italiane ra ndjeshëm pasi publikoi rezultatet për tremujorin e parë të vitit 2019, i cili u mbyll në rënie.

Ende shitjet në Finecobank që u rikthyen nga niveli i ulët në fillim, pas njoftimit se Unicredit ka përfunduar shitjen e një 17% të aksioneve në kompani. Unicredit njoftoi dje qëllimin e saj për të nisur një procedurë të përshpejtuar të krijimit të librit për shitjen e investitorëve institucionalë, të një pjese të Finecobank dhe mbëmjen e djeshme njoftoi se kishte përfunduar me sukses transaksionin, e cila rezultoi në shitjen e rreth 103.5 milion aksione të zakonshme të mbajtura në Finecobank, që korrespondojnë me 17% të kapitalit ekzistues të kompanisë, me një çmim prej 9.80 euro për aksion.

Oferta, shpjegoi banka në Piazza Gae Aulenti në një deklaratë, është hapi i parë në një seri masash të përgjithshme financiare në përgatitjen e planit strategjik 2020-23, i cili do të paraqitet në treg më 3 dhjetor 2019 në Londër.

Euro rimëkëmbet, rritet nafta

Në frontin e kursit të këmbimit, euro rikuperon në nivelin e 1.12 dollarë. Kursi i këmbimit dollar / jen në fillim të tregjeve evropiane qëndron në 110.123. Sa i përket naftës, kontrata e Brent për ofrimin e korrikut rritet në 69.95 dollarë për fuçi (+ 0.10%), kur kontrata WTI me maturim të barabartë rritet me 0.41% në 61.76 dollarë për fuçi, duke pritur për të dhënat javore të SHBA për rezervat e naftës bruto.

Tokio ende po bie (-1.46%), ndikon lufta tregtare e SHBA-Kinës

Një sesion i vendosur negativ për bursën e Tokios, ku Indeksi Nikkei u mbyll 1.46%, i zvogëluar nga efektet e mosmarrëveshjeve tregtare me SHBA që kanë zgjatur për muaj dhe rezultati i të cilit mbetet i pasigurt. Në fund të seancës, indeksi Nikkei humbi 321.13 pikë në 21.602.59 pikë, duke u konsideruar kështu rënia e dytë negative pas -1.51% të martën. Performanca e indeksit më të gjerë Topix ishte edhe më i keq, duke humbur 1.72% (-27.51 pikë), duke përfunduar në 1.572.33 pikë.

 

Burimi: Il Sole 24 Ore

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of