Një krizë në ekuipazh, Detarët janë bllokuar në det

06/07/2020 9:30 AM 0 komente

Në kohën që ju jeni duke lexuar këtë artikull, mbi 60,000 anije mallrash ndodhen në det të hapur, të ngarkuara me iPhone nga Kina, fustane nga Bangladeshi, mish lope nga Argjentina, naftë nga Gjiri Persik dhe shumë të tjera. Industria mburret se është përgjegjëse për “90% të gjithçkaje”, shkruan The Economist. Me të vërtetë, anijet e saj janë sistemi qarkullues i tregtisë globale dhe 1.2 milionë detarët tregtarë janë gjaku që e mban atë gjallë. Këto anije u japin mundësi […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of