Një popullsi e sëmurë, kosto për ekonominë

09/09/2019 8:11 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintStudime shkencore të institucioneve globale të shëndetësisë dhe financave kanë vërtetuar tashmë se prosperiteti ekonomik dhe zhvillimi i qëndrueshëm është tërësisht i varur nga një popullsi e shëndetshme dhe produktive. Sipas të dhënave globale të healthdata nga Organizata Botërorë e Shëndetësisë dhe raporteve të brendshme kombëtare (Raporti Shëndetësor 2014), Shqipëria ka barrën më të lartë të sëmundjeve në rajon. Një popullsi e plakur dhe e sëmurë nuk është produktive, nuk gjeneron të ardhura, nuk është novatore, përkundrazi kërkon kujdes dhe […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of