Pse nuk po zhvillohet tregu i faktoringut?

Statistikat e Bankës së Shqipërisë treguan se volumi i përgjithshëm vjetor i financimeve me faktoring gjatë 2020 pësoi rënie për të tretin vit radhazi. Endrit Beqaj, Drejtor i Përgjithshëm i Tirana Factoring & Lease komenton në “Monitor Brief Insight” shkaqet pse tregu i faktoringut në…

Te Fundit nga Koronavirus

Grupi i ri i OBSH-së mund të jetë shansi i fundit për të gjetur origjinën e virusit

Organizata Botërore e Shëndetesisë (OBSH) thotë se një grup i ri pune mund të jetë shansi i fundit për të gjetur origjinën e Covid-19. Ajo ka…


Kina do të analizojë mijëra kampionë gjaku Covid-19 në Wuhan

Kina po përgatitet të testojë dhjetëra mijë mostra të bankave të gjakut nga qyteti Wuhan si pjesë e një…

13/10/2021 5:15 PM

Shtetet europiane, me ritme më të larta vaksinimi, kanë më pak raste me Covid-19

Më problematike vendet qendrore e lindore...   Shkalla më e lartë e vaksinimit po përkthehet në nivele më të…

12/10/2021 12:53 PM

Ilaçi i antitrupave nga AstraZeneca arrin sukses në fazën e fundit të studimeve për kurimin e COVID-19

Ilaçi eksperimental kundër COVID-19, prodhuar nga AstraZeneca, ka ndihmuar në uljen e rrezikut të simptomave të rënda ose vdekjes…

11/10/2021 3:24 PM

Kosova

Nga sot, për të hyrë në Kosovë duhet të kesh dy doza të vaksinës

Sot gjatë ditës është raportuar se disa qytetarë që kanë pasur vetëm një dozë të vaksinës janë kthyer në kufi dhe nuk janë lejuar të hyjnë…


Rriten çmimet në Kosovë, shtrenjtohet mielli, buka e vaji

Shumica e furrave në Kosovë kanë filluar rritjen e çmimit të bukës, si pasojë e rritjes së çmimit të…

14/10/2021 1:00 PM

Problemet me energji në Kosovë, Oda Ekonomike kërkon tarifë të veçantë për prodhuesit

Për problemet me energjinë, që kanë përfshirë Europën dhe që tashmë po vërehen edhe në Kosovë, ka reaguar edhe…

13/10/2021 3:00 PM

Policia, aksion kundër kontrabandës së mallrave, Kurti: Grupet kriminale do të luftohen

Policia e Kosovës në mëngjesin e sotëm ka nisur operacionin kundër kontrabandës së mallrave në Prishtinë, Pejë dhe në…

13/10/2021 1:40 PM

Europa

Tronditja nga çmimet, ekonomia globale në mes të një stuhie

Nga tasat me mish viçi në Tokio e deri te pula e skuqur në Londër, konsumatorët kanë filluar të ndiejnë tronditjen nga rritja e kostove, që…


Brukseli gati t’i përgjigjet një lufte të mundshme tregtare me Britaninë e Madhe

Liderët e vendeve anëtarë të BE-së po ushtrojnë presion ndaj Brukselit në mënyrë që të hartojë masa drastike ndaj…

15/10/2021 12:34 PM

Lira turke bie në nivele të ulëta rekord, pasi Erdogani shkarkon zyrtarët e Bankës Qendrore

*Laura Pitel në Ankara Monedha turke Lira, ka rënë në nivelin më të ulët të të gjitha kohërave, pasi…

14/10/2021 11:18 AM

Macron zbulon planin 30 miliardë euro për inovacionin dhe rigjallërimin industrial 

“Franca kërkon të jetë udhëheqëse në prodhimin e hidrogjenit të gjelbër deri në vitin 2030, të ndërtojë aeroplanë me…

13/10/2021 3:39 PM

Rajoni

Kroaci, bie papunësia 

Shkalla e papunësisë në Kroaci ra paksa në gusht, treguan shifrat nga Zyra Kroate e Statistikave. Shkalla e regjistruar e papunësisë ra në 7.3% në gusht,…


Slloveni, Mercator realizon fitim neto në TM1

Shitësi me pakicë slloven Mercator arriti një fitim neto prej 10.6 milionë eurosh (12.4 milionë dollarë) në gjysmën e…

14/10/2021 2:35 PM

Rumani, hyn në treg kompania daneze e energjisë së rinovueshme 

Kompania daneze e burimeve të rinovueshme European Energy tha se ka hapur një filial në Rumani, si pjesë e…

13/10/2021 1:46 PM

Rumani, Safetech bëhet ofrues i shërbimeve të sigurisë kibernetike për agjencitë e qeverisë amerikane

Kompania rumune e sigurisë kibernetike Safetech Innovations tha se është bërë një ofrues i shërbimeve dhe zgjidhjeve të sigurisë…

12/10/2021 3:57 PM

Te Tjera nga Bota

Shoqëritë që keqtrajtojnë gratë, janë më të varfra dhe më pak të qëndrueshme

Kostoja e mizogjinisë. Shtypja e grave nuk dëmton vetëm gratë, por edhe burrat, shkruan The Economist   “Një grua që i jep makinës do të vritet”,…


FAO: Çmimet e ushqimeve në botë arrijnë nivelin më të lartë në 10 vjet

Çmimet botërore të ushqimit u rritën për të dytin muaj radhazi në shtator, duke arritur kulmin 10-vjeçar, deklaroi agjencia…

07/10/2021 3:28 PM

Rimëkëmbje e ngadaltë/ Industria ajrore globale pritet të zvogëlojë humbjet në vitin 2022 me 78%

Industria globale e linjave ajrore pritet të humbasë rreth 12 miliardë dollarë vitin e ardhshëm, duke ulur humbjet nga…

05/10/2021 4:03 PM

Pse çmimet e energjisë në Europë po rriten dhe gjendja mund të përkeqësohet

Europa po përballet me një rritje rekord të çmimeve të energjisë që kërcënon të dëmtojë rimëkëmbjen ekonomike pas pandemisë,…

04/10/2021 1:30 PM

Makina

MUNDJE NË BALTË

Ende ka debat nëse Defender i vjetër ishte më i mirë apo nëse i riu është në gjendje të ruajë hapin me një Wrangler? Këtu është…


MERCEDES-BENZ CLASSE S

Për të qenë ai që është, pra një nga makinat më të avancuara në botë në aspektin teknologjik, kjo…

15/09/2021 1:04 PM

AUDI A3 SEDAN

Tre volume hapësirash të futur në një makinë sportive. Tashmë ajo është më e gjatë, por volumi i bagazheve…

14/09/2021 12:54 PM

NJË KAMPIONAT SHUMË KORREKT

Kategoria e re e shpikur nga Alejandro Agag interpreton shpirtin e kohës: SUV me bateri, faza përgjatë skenarëve natyrorë…

06/09/2021 8:58 PM

Teknologji

Shqipëria në Samitin Dixhital të Ballkanit, shkolla kodimi për të rinjtë

Samiti i 4-të Dixhital në Ballkanin Perëndimor në Mal të Zi hap disa mundësi të reja për Shqipërinë. Drejtoresha e Agjencisë Kombëtare të Shoqërisë së Informacionit,…


Kakofonia e informacionit për dronët në Shqipëri

Nga Adrian Haxhiaj*   Shpejtësia supersonike e lajmeve nga të gjitha fushat nëpërmjet qindra kanaleve informativë, e ka zënë…

12/10/2021 9:00 AM

10 markat më me vlerë në botë për vitin 2021

Pavarësisht efekteve negative të COVID-19 që tronditën shumë biznese, disa kompani jo vetëm që arritën të qëndrojnë në këmbë,…

08/10/2021 5:45 PM

Facebook dhe aplikacionet e tij çaktivizohen për orë të tëra, dyshime për vjedhje të dhënash të 1.5 miliardë përdoruesve

Facebook dhe familja e tij e aplikacioneve - në mesin e së cilës Instagram dhe WhatsApp – ishin të…

05/10/2021 1:43 AM

Menaxhim

Aksident në punë apo sëmundje profesionale, harta e statusit juridik të Covid-19 në Europë

Të gjithë vendet europiane ju lejojnë ta lidhni sëmundjen e Covid-19 me një aktivitet në punë – shkruan një raport i agjencisë europiane të statistikave Eurostat,…


Dy gazetarë, Maria Ressa dhe Dmitry Muratov, fitojnë Çmimin Nobel për Paqen

Komiteti norvegjez i Nobel vendosi t’u japë Çmimin Nobel për Paqen këtë vit dy gazetarëve Maria Ressa dhe Dmitry…

08/10/2021 11:25 AM

Shkrimtari nga Zanzibari, Abdulrazak Gurnah, fiton Çmimin Nobel për Letërsinë

Çmimi Nobel për Letërsinë këtë vit iu dha shkrimtarit Abdulrazak Gurnah “për depërtimin e tij të pakompromis dhe të…

07/10/2021 1:25 PM

Benjamin List dhe David W.C. MacMillan fitojnë Çmimin Nobel për Kimi 2021

Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave vendosi t’i japë Çmimin Nobel për Kiminë 2021 Benjamin List dhe David W.C. MacMillan…

06/10/2021 12:20 PM

Sport

Forbes / 10 basketbollistët më të paguar në NBA

Rriten emocionet për fillimin e sezonit të NBA 2021-22, mbrëmjen e së mërkurës javën tjetër. Me këtë rast, Forbes përpiloi klasifikimin e 10 basketbollistëve më të…


Dy klubet e Manchester kryesojnë renditjen e klubeve me vlerën më të lartë të transferimit

Dy gjigantët e Premier League të qytetit të Manchester-it kryesojnë klasifikimin e klubeve europiane për vlerën më të lartë…

08/10/2021 6:37 PM

Forbes / 10 futbollistët më të paguar në botë, CR7 lë pas Messin

Para se të kalonin 24 orë nga lajmi se Cristiano Ronaldo u largua nga Juventus për t’iu bashkuar Manchester…

22/09/2021 5:21 PM

Raporti / Covid u kushton 42 mln £ klubeve të “Big 5” për lojtarët e infektuar

Futbollistët që kanë rezultuar pozitivë me Covid u kanë kushtuar klubeve të Premier League më shumë se 9 milionë…

20/09/2021 5:36 PM

Life Style

Studimi i ri / 20 qytetet më të qeta në botë

Kur na duhet të zgjedhim një vend të ri për të jetuar janë disa faktorët që marrim në konsideratë. Kostoja e jetesës dhe larmishmëria e aktiviteteve…


Shëtitje në parkun e Chișinău, Moldavi, ku lulëzojnë dashuria dhe poezia

Chișinău është kryeqyteti i Republikës së Moldavisë, qendra kryesore dhe ekonomike e vendit, nyje për transportin dhe industrinë. Por…

06/10/2021 3:30 PM

Yerevan, origjina misterioze e Qytetit Rozë në Armeni

Kryeqyteti i Armenisë karakterizohet nga mijëra nuanca rozë...   Në shpatet e malit biblik Ararat dhe në brigjet e…

01/10/2021 5:22 PM

6 ishuj privatë që kushtojnë më lirë se një apartament në Europë

Nga vilat e zhytura në diell, të fshehura pranë një liqeni të qetë, tek apartamentet e zhurmshme të qytetit…

25/09/2021 10:02 PM