Një skemë kombëtare procedimi ul kostot dhe nxit përdorimin e kartave

01/03/2021 10:23 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintIntervistë me Eneida Thomaj, drejtore e përgjithshme e PayLink   Strategjia kombëtare e pagesave me vlerë të vogël parashikon, mes të tjerash, kryerjen e një studimi fizibiliteti për krijimin e një platforme kombëtare procesimi (switch) të kartave për të gjithë emetuesit. Studimet kanë treguar se ngritja e një platforme të tillë do të sillte ulje domethënëse të kostove me të paktën 30% për transaksionet kombëtare me kartë. Aktualisht, në Shqipëri ekziston një operator skeme kombëtare të pagesave me kartë, kompania […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of