Një vit nga pandemia, Shqipëria ndër vendet me vdekshmërinë më të lartë në Europë

08/03/2021 12:26 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Një vit pas fillimit të pandemisë, pasojat e Covid-19 janë të dukshme, si në rritjen e vdekshmërisë, ashtu dhe në ekonomi. Europa ka shënuar recesionin më të keq që pas Luftës së Dytë Botërore, ndërsa rritja e vdekshmërisë në vendet e BE-së në 2020-n është luhatur mesatarisht me 10-20% më shumë në raport me mesataren e 5 viteve të kaluara. Efektet kanë qenë të dukshme edhe në Shqipëri, por më të larta në rritjen e vdekshmërisë së popullsisë. Të […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of