Përqindja e apartamenteve të pashitura zvicerane, në nivelin më të lartë në 20 vjet

10/09/2019 9:26 AM 0 komente

Në Zvicër, përqindja e apartamenteve të boshatisura dhe shtëpive familjare arriti në nivelin më të lartë në dy dekada këtë vit.

Me vlerësimin e politikës së bankës qendrore në -0.75%, investitorët ‘e uritur’ nga rendimenti, janë grumbulluar në tregun e pasurive në një përpjekje për të kompensuar kthimet e varfra diku tjetër.

Kjo do të thotë furnizim i tepërt në disa zona dhe Banka Kombëtare Zvicerane ka paralajmëruar një korrigjim të tregut.

 

/BLOOMBERG

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of