Kostot e tradhtisë financiare

Në të mirë dhe në të keq, derisa paraja të na ndajë! Duket si utopike, por fenomeni i tradhtisë financiare është i përhapur edhe në vendin tonë. Për të folur rreth kësaj çështje, kemi ftuar në Monitor Brief Insight, Marsida Simo, sociologe.

Kosova

Kosova hyn në detyrime financiare, ndahen 40 milionë euro për energjinë e serbëve në veri

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për pagesë në vlerë prej 40 milionë euro, për detyrimet që ndërlidhen me shpenzimin e energjisë elektrike në katër komunat…


Kosova 600 mijë euro mbështetje për prodhuesit vendas

Qeveria e Kosovës ka ndarë 600 mijë euro për të mbështetur prodhuesit vendas. Ndarja sipas qeverisë është bërë me…

10/08/2022 1:28 PM

Paralajmërohet sërish rritje e tarifave të energjisë në Kosovë

Zyra e Rregullatorit për Energji (ZRRE) ka njoftuar se ka pranuar Aplikimin për Shqyrtim të Jashtëzakonshëm të të Hyrave…

10/08/2022 10:00 AM

Kosova, më e varfra në rajon, pas saj vjen Shqipëria

Është publikuar renditja e shteteve të botës nga i pasuri tek më i varfëri për 2022.  Sipas këtyre të…

08/08/2022 1:00 PM

Europa

Inflacioni në SHBA bie gjatë muajit korrik, pas rënies së çmimeve të benzinës

Çmimet në SHBA vazhduan të rriten me shpejtësi muajin e kaluar, por rënia e kostove të benzinës ndihmoi në uljen e ritmit të inflacionit. Norma vjetore…


Finlanda dhe Estonia i kërkojnë BE-së që të ndalojë dhënien e vizave turistike për rusët

Helsinki thotë se rusët po hyjnë në Finaldnë dhe më pas po përdorin aeroportet e këtij vendi për të…

10/08/2022 10:55 AM

BQE injekton miliarda euro në tregjet me borxhet më të larta në eurozonë

Banka Qendrore po përdor riinvestimet nga obligacionet e maturuara për të adresuar shqetësimet në vende si Italia. Banka Qendrore…

09/08/2022 4:53 PM

Dimri po vjen në Europë

Europa po përgatitet për ndërprerjen e gazit rus këtë dimër. BE ka nevojë për një plan gjithëpërfshirës për ta…

06/08/2022 10:02 PM

Rajoni

Bosnjë-Hercegovinë/ Termocentral me gaz, me vlerë 150 milionë euro 

Kompania boshnjake e naftës, Rafinerija Nafte Brod, synon të ndërtojë një termocentral me gaz 100 MW në Republikën Serbe të Bosnjë-Hercegovinës, në një investim me vlerë…


Pesë vende të Ballkanit që duhet t’i zbuloni për pushimet tuaja

Keni përfunduar me Spanjën, Italinë dhe Greqinë? Këto vende ofrojn​​ë peizazhe spektakolare, zona të mrekullueshme bregdetare, qytete antike –…

08/08/2022 7:05 PM

Bullgari, ekonomia do të rritet me 2.8% në vitin 2022

Parashikimi i verës nga Komisioni Europian për ekonominë e BE-së, përmirësoi vlerësimin për rritjen ekonomike të Bullgarisë këtë vit,…

06/08/2022 10:01 PM

Miratimi i Euros nga Kroacia mund të jetë zgjidhja e duhur për ekonominë në vështirësi të Eurozonës

Këshilli i Bashkimit Europian miratoi zyrtarisht hyrjen e Kroacisë në Eurozonë, duke krijuar kushtet që monedha Euro të përdoret…

05/08/2022 10:58 PM

Të Tjera nga Bota

Propozimet e Presidentit Biden për taksat nuk përmbushin standardet e OECD-së për normën minimale

Akti i Reduktimit të Inflacionit lë disa boshllëqe, që do të thotë se norma për taksimin e biznesit prej 15% nuk është në përputhje me marrëveshjen…


SHBA zotohet se do të dërgojë në Ukrainë ndihma ushtarake me vlerë 1 miliardë dollarë

Paketa e fundit e ndihmave përfshin municione dhe sisteme anti-blindimi për të ndihmuar në rimarrjen e Khersonit nga forcat…

09/08/2022 12:48 PM

Përshpejtohet rritja e eksporteve të Kinës, pavarësisht rënies së kërkesës globale

Rritja e eksporteve të Kinës pati një përshpejtim të papritur në muajin korrik, duke ofruar kështu një shtysë inkurajuese…

08/08/2022 2:17 PM

Vizioni i Japonisë

Japonia duhet t'i qëndrojë besnike vizionit të Abe Shinzos - deri në një pikë të caktuar. Kryeministri Kishida Fumio…

05/08/2022 10:02 PM

Të Fundit nga Koronavirus

Covid-19 shkurtoi me 2.5 vite jetëgjatësinë e shqiptarëve në 2020-2021

Përgjatë dy viteve 2020-2021 pandemia Covid-19 e ka cenuar rëndë shëndetin e popullatës dhe përmbysi gjithashtu edhe progresin që vendi ynë kishte bërë në drejtim të…


Rriten rastet e reja pozitive me Covid-19; Mjekët: Nga grumbullimi në plazhe, restorante dhe bare

Rriten rastet e personave të infektuar me Covid-19. Mjekët paralajmërojnë shtim të infektimeve deri në mesin e korrikut, pasi…

04/07/2022 11:01 PM

Vaksinimi kundër Covid-19, për 2022 parashikohen të shpenzohen 20 milionë Euro

Ministria e Shëndetësisë ka parashikuar të shpenzojë këtë vit 2,4 miliardë Lekë apo rreth 20 milionë Euro për vaksinimin…

29/06/2022 2:00 PM

Ristrukturohet projekti për COVID-19, Banka Botërore e shtyn deri në fund të vitit

Banka Botërore ka shtyrë deri në fund të vitit afatin për mbylljen e projektit “Përgjigja ndaj emergjencës COVID-19 e…

06/06/2022 3:24 PM

Makina

FERRARI 296 GTB

Në Maranello ata dinë të bëjnë modele aq inovative sa të mund të krijojnë një para dhe një pas. Berlineta e re hibride është një nga…


DS 9 E-TENSE

Versioni 250, i këndshëm dhe i butë, hyn në gamën e flamurit francez. Ndërsa në krye gjejmë më performancën…

08/08/2022 10:45 AM

Skoda Kodiaq

Tani SUV-i i madh Bohemian, që i nënshtrohet një rivendosjeje, ofron karakteristika më të pasura dhe një brendshme më…

05/08/2022 11:08 AM

Ferrari rrit parashikimet për vitin 2022, pas rezultateve të mira në T II dhe rekordit të porosive

Ferrari mposhti parashikimet e fitimeve dhe raportoi porosi rekord në tremujorin e dytë, duke e nxitur prodhuesin e automjeteve…

02/08/2022 4:47 PM

Art

Artan Buca, piktura e heshtur që tregon shumë 

Një nga pikësynimet e artistit është observimi i asaj që ai percepton dhe më pas interpretimi dhe krijimi i një realiteti ku ai merr rolin e…


Enkelejd Zonja, piktura thirrëse e një artisti të heshtur

“THE BUNKER OF HOPE”, 2020, vaj në kanavacë, 42 x 31 cm, 1200 Euro   Enkelejd Zonja është një…

23/07/2022 10:02 PM

Erion Bardhi, beteja e brendshme e personazheve që janë përherë në pritje të Godosë

“PESHKATARI", vaj në kanavacë, 120 x 90 cm, 3000 EURO   Një nga veçoritë e artit vizual shqiptar ka…

09/07/2022 10:00 PM

Edmond Gjikopulli, në kërkim të Eldorados

“PASDITE NË RRUGËN DON BOSKO”, 140 x 50 cm, 3,000 EURO   Edmond Gjikopulli është një ndër zërat më…

18/06/2022 10:14 PM

Teknologji

Udhëtimet, në shënjestër të kriminelëve kibernetikë

Për të shmangur problemet dhe për të reduktuar sulmet e mundshme të kriminelëve informatikë, në “gjueti” për informacione personale dhe të dhëna bankare, është mirë të…


Analistët: Rusia po fillon ta mundë Ukrainën në luftën informatike

Ndërkohë që lufta e Rusisë në Ukrainë vijon, teknikat e luftës elektronike mund t’u japin avantazh forcave ruse, sipas…

02/08/2022 4:01 PM

“Njëbrirëshit” vijojnë të lulëzojnë, pavarësisht vështirësive ekonomike

Këtë vit, rritja është në linjë me atë në vitin 2021, me një numër rekord kompanish që arritën statusin…

01/08/2022 10:30 AM

Revolucioni nisi, IA hap një epokë të re për shkencën

Inteligjenca Artificiale e DeepMind ndërton strukturën 3D të të gjithë proteinave që ekzistojnë në botë   Inteligjenca Artificiale e…

29/07/2022 4:45 PM

Menaxhim

“Kaktus” apo “Flokë bore”, cili është personaliteti juaj në punë?

Në librin e saj “The Cactus and Snowflake at Work”, trajnerja dhe këshilluesja Devora Zack, shpjegon se cilat janë ndryshimet midis atyre që në punë drejtohen…


5 mënyra për të mos menduar për punën gjatë pushimeve

Pushimet – për disa kanë filluar e për të tjerë kanë përfunduar. Synimi i tyre është të çlodheni dhe…

10/08/2022 11:11 AM

10 plazhet më të mira për punën në distancë

Po mendoni të bëheni nomad dixhital?   Dy vjet pas Mbylljes së Madhe të Zyrave, puna në distancë po…

09/08/2022 3:24 PM

Si të arrini më shpejt gjithçka që dëshironi

Dëshironi të ndryshoni realitetin tuaj? Nëse po, atëherënuk jeni vetëm. Ka mijëra, ndoshta edhe miliona njerëz që duan të…

08/08/2022 11:30 AM

Sport

Premier League, të ardhura rekord nga sponsorët e fanellës

Në këtë sezon, klubet e Premier League kanë arritur një shifër rekord prej thuajse 550 milionë eurosh (462,5 milionë sterlina) nga marrëveshjet e sponsorizimit për fanella,…


EA Sports bëhet sponsori kryesor i LaLiga

Pas njoftimit më 11 korrik të përfundimit të marrëveshjes mes LaLiga e Banco Santander, si sponsor kryesor, duke nisur…

02/08/2022 5:40 PM

Vlera e futbollistëve amerikanojugorë në kampionatet “Big 5”

Futbollistët amerikanojugorë kanë qenë pjesë përbërëse e futbollit në Europë prej shumë vitesh tashmë. Si pasojë e liberalizimit dhe…

27/07/2022 3:28 PM

Shakhtar Donetsk i kërkon FIFA-s 50 mln € dëmshpërblim: “Pak respekt” për klubet ukrainase

Klubi ukrainas, Shakhtar Donetsk, i kërkon FIFA-s dëmshpërblim prej 50 milionë eurosh për humbjen e tarifave të transferimit. Në…

19/07/2022 11:23 AM

Life Style

Qytetet më të bukura në botë, sipas shkencës dhe “raportit të artë”

Sipas shkencës, qyteti më i bukur në botë është Chester   Një studim ka zbuluar se qyteti i famshëm për katedralen e tij, i rrethuar me…


“Plazhi i kokoshkave” në ishujt Kanarie, një hapësirë koralesh të bardha 4000-vjeçare

Tenerife, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera, El Hierro. Janë të gjithë emra ishujsh të lindura nga…

10/08/2022 10:30 AM

Hoshizuna-no-Hama, plazhi me mijëra yje

Dëshironi të zhyteni jo vetëm aty ku uji është më i kaltër, por edhe aty ku fjalë për fjalë…

09/08/2022 10:30 AM

Vendet më të mira të Europës për të blerë një shtëpi të dytë

Nëse jeni në kërkim të një shtëpie për pushime, ose nëse dëshironi të përdorni paratë tuaja për një investim…

08/08/2022 4:25 PM