Oferta për zgjedhje të parakohshme e Boris Johnson hedh dyshime mbi vonesën në BE të Brexitit

25/10/2019 10:05 AM 0 komente

Përpjekjet e Boris Johnson për të thyer tre vjet ngërç në Parlamentin britanik me një zgjedhje tjetër të parakohshme, u vendos në dyshim pasi kundërshtari i tij kryesor kërkoi që ai të përjashtojë së pari një marrëveshje jo-marrëveshje Brexit.

Udhëheqësi i Partisë së Punës, Jeremy Corbyn tha të enjten se vendimi i tij për mbështetjen e ofertës së kryeministrit për zgjedhje të parakohshme, varet nga gjatësia e një zgjatje Brexit të dhënë nga Bashkimi Evropian.

Kryeministri ka nevojë për mbështetjen e Corbyn për një zgjedhje të parakohshme në mënyrë që të marrë shumicën e dy të tretave në Parlament që kërkohet që të zhvillohen. Johnson më parë të enjten kishte njoftuar se një propozim për një zgjedhje të përgjithshme të 12 dhjetorit do të hidhej për deputetët për një votim të hënën.

Mosmarrëveshja e fundit në Westminster ndërlikoi llogaritjen për takimet e diplomatëve të BE në Bruksel të Premten në mëngjes. Ata do të vendosnin kohëzgjatjen e një zgjatjeje të tretë të Brexitit, por tani nuk dëshirojnë të shihen duke marrë anët në një çështje politike britanike, sipas njerëzve të njohur me diskutimet.

Me vetëm gjashtë ditë para se Britania të planifikojë të largohet nga blloku dhe asnjë marrëveshje ende nuk është gati, ekziston një shans që Johnson ende mund të shtyjë legjislacionin e tij përsëri, pasi fitoi një mbështetje të gjerë në Parlament për planet e tij të martën mbrëma.

/BLOOMBERG

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of