Ok me rritjen e borxhit po të shërbejë për të nxitur rritjen ekonomike

10/12/2012 3:14 PM 0 komente

Flet Prof. dr. Adrian Civici Debatet në kuadër të projektbuxhetit 2013 për borxhin publik dhe rolin e tij në stabilitetin e financave publike dhe rritjen ekonomike përqendrohen më së shumti në nivelin e tij si raport ndaj PBB. Limiti që aktualisht konsiderohet si “vija e kuqe” që nuk duhet kaluar është niveli 60% i PBB, limit që i korrespondon kritereve të konvergjencës të vendosura nga BE-ja për vendet që janë apo që aspirojnë të bëhen anëtare, ndërkohë që për vendet […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of