Editorial

Një editorial ndryshe!

“Nëse do të bëhej një tabelë ku të renditen vendet në raport me burimet natyrore që ato kanë, në krye të saj me siguri do të ishte Rusia.…

Sipërmarrësja që solli NASA-n në Shqipëri

Në episodin e radhës të podcastit "Business Plus" do të vendosim si kryefjalë të bisedës teknologjinë dhe se si investimi në këtë sektor të së ardhmes, mbledh fryte të mira. E ftuara e sotme Hatixhe Bilibashi, themeluese e ICT Academy dhe STEM Albania. Ky podkast…

Kosova

Kosova e ShBA-ja nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi në fushën e turizmit

Kryetari i Odes Ekonomike të Kosovës, Lulzim Rafuna, ka marrë pjesë në Forumin Ekonomik Transatlantik të Evropës Juglindore që u zhvilluar në Washington. Në qendër të…


Prezantohet platforma “Made in Kosova”, synohet tërheqja e investimeve të huaja

Është prezantuar platforma dhe këndi “Made in Kosova” që synon të ndërtojë një imazh ndërkombëtar të Kosovës përmes misioneve…

15/05/2024 2:05 PM

Kosova dhe Serbia sërish përballen për dinarin në Bruksel

Në Bruksel do të takohen kyenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë, në lidhje me Rregulloren e BQK-së ku ndalohet përdorimi…

15/05/2024 10:00 AM

Mbi 1 milion e 420 mijë qytetarë të Kosovës janë regjistruar deri më tani

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë është duke vazhduar edhe këtë javë, dhe i njëjti pritet të përmbyllet…

13/05/2024 12:52 PM

Europa

Optimizmi ekonomik midis operatorëve europianë të hotelerisë në nivelin më të artë të të gjitha kohërave

Të nxitur nga qëndrueshmëria e vazhdueshme e industrisë, pronarët e hoteleve dhe të shtëpive të pushimit në Europë, kanë shprehur nivelin më të lartë të optimizmit…


Tregu i pronave në Gjermani përkeqësohet ndërsa ulet numri i investitorëve të huaj

Investitorët ndërkombëtarë, po i anashkalojnë marrëveshjet e pronave në Gjermani, ndërsa kthehen në një treg, që po perjeton krizën…

21/05/2024 1:54 PM

Ku të investoni në 2024, tregjet më të mira dhe më të këqija të pronave në Europë

Rendimenti (yield) i qirasë, kthimi vjetor nga dhënia me qira e një prone, është thelbësor për investitorët e pasurive…

20/05/2024 2:41 PM

Strategji dhe stoqe

Kush e ka në dorë pushtetin në zinxhirët e furnizimit në botë? Inventarët na japin disa të dhëna, shkruan…

17/05/2024 10:00 PM

Rajoni

Gratë në tregun e punës/ Kush qëndron më mirë: Kosova, Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut apo Serbia

Demokracia për Zhvillim (D4D) e Kosovës ka publikuar sfidat, dhe problemet me të cilat përballen gratë dhe rëndësia e tyre në shoqëri, nga pesë rajone, Kosova,…


Sektori kroat i bujqësisë nuk e ka përqafuar (ende) dixhitalizimin

Tani për tani, vetëm rreth 10% e të gjithë sektorit bujqësor kroat po përdor dixhitalizimin. Kjo është një shifër…

15/05/2024 1:41 PM

Qyteti smart më i madh në Europë po ngrihet në Greqi

Përgjatë bregut të Athinës, një kompleks i madh shtëpish, hotelesh, marinash dhe më shumë, po merr formë. Në vijën…

07/05/2024 3:20 PM

Faktorët ndikues mbi shportën e konsumatorit dhe standardin e jetës

Qeveria e Maqedonisë së Veriut dhe institucionet e saj duhet të ndërmarrin masa të balancuara që adresojnë nevojat e…

29/03/2024 10:04 PM

Të Tjera nga Bota

Deficiti tregtar i BE-së me Kinën tkurret në nivelin më të ulët që nga 2021

Kërkesa e dobët e brendshme dhe tarifat e SHBA-së ndaj Kinës, i japin shtysë eksporteve transatlantike të Europës. Deficiti tregtar i mallrave i BE-së me Kinën,…


Nafta bie pasi perspektiva e normës së interesit të Fed rrit frikën e kërkesës

Çmimet e naftës, ranë me më shumë se 1 dollarë, duke zgjeruar humbjet në pritjet e investitorëve, se inflacioni…

21/05/2024 2:21 PM

BE do të rrisë tarifat e vizave Shengen me 12% në qershor

• Tarifat e vizave Shengen, do të rriten në 90 euro, duke filluar nga 11 qershori. • Vendimi është…

20/05/2024 4:00 PM

Një brez gjithnjë e më i pushtetshëm

Brezi Zoomers është jashtëzakonisht i pasur. Brezi “Millenial” ishte më i varfër në këtë fazë të jetës. Po ashtu,…

18/05/2024 10:02 PM

Makina

Portet europiane shndërrohen në parkingje

Copyright Haven van Antwerpen-Brugge/Porti Antwerp-Bruges   Shitjet e makinave elektrike në Europë janë relativisht të ulëta, por kjo është vetëm një nga arsyet sepse makinat po…


Eksportet e makinave në Kinë arritën rekord të lartë në prill

Ndërkohë, shitjet brenda vendit u tkurrën   Eksportet e makinave në Kinë arritën një rekord të lartë në prill,…

10/05/2024 4:04 PM

BMW thotë se kostot dhe çmimet e ulëta të makinave të përdorura do të ndikojnë te fitimi para taksave në 2024

BMW deklaroi të mërkurën se pret një rënie të lehtë të fitimit para taksave këtë vit për shkak të…

08/05/2024 4:11 PM

Ferrari prezanton dy makina të reja me motor V12

Prodhuesi i makinave sportive luksoze Ferrari prezantoi dy modele të reja, 12Cilindri dhe 12Cilindri Spider, që u drejtohen adhuruesve…

03/05/2024 3:32 PM

Teknologji

Europa vendos standarde për pjesën tjetër të botës me ligjet e rëndësishme të IA

Rregullat europiane mbi Inteligjencën Artificiale do të hyjnë në fuqi muajin e ardhshëm, pasi vendet e BE-së miratuan të martën një marrëveshje politike të arritur në…


FMN: Stabiliteti financiar global, në rrezik për shkak të kërcënimeve kibernetike

“Nevoja për bashkëpunimin global mes kompanive publike dhe private nuk ka qenë kurrë kaq e fortë, mbi të gjitha…

20/05/2024 10:00 AM

BE, hetim Meta-s mbi rreziqet e sigurisë së fëmijëve

Autoritetet rregullatore të BE-së deklaruan sot se mediat sociale të “Meta Platform”, Facebook dhe Instagram, do të hetohen për…

16/05/2024 3:00 PM

Pse Spotify po lufton ende me Apple në Europë

Në mars, Komisioni Europian e dënoi Apple në një aksion antitrust për kufizimet e vendosura në App Store ndaj…

13/05/2024 3:47 PM

Menaxhim

Drejtues, dëgjoni punonjësit tuaj!

Gjithçka filloi kur, një burrë hapi një pako biskota Oreo, vetëm për të gjetur biskotat të thërrmuara. I zhgënjyer, ai bleu një pako tjetër, vetëm për…


Mirëqenia holistike për punonjësit e korporatave

Nga Adja Angjeli, trajnere për mirëqenien holistike   Në botën e sotme të korporatave, të cilat rriten e zhvillohen…

21/05/2024 12:44 PM

Cilët punonjës priren të përjetojnë burnout dhe pse

Burnout, nuk përjetohet vetëm nëse e urreni punën tuaj. Kujdesi i tepërt për punën, mund të jetë gjithashtu i…

20/05/2024 1:30 PM

Si ishte të punoje si praktikanti i Steve Jobs

Si adoleshent, Chet Kapoor ëndërronte të punonte për manjatin e teknologjisë, Steve Jobs. Një ditë, ajo ëndërr u bë…

19/05/2024 12:00 PM

Sport

Forbes / 50 atletët më të paguar në botë

Revista e specializuar “Forbes” publikoi edhe për vitin 2024 klasifikimin e atletëve më të paguar në botë. 10 atletët e parë më të paguar të vitit…


Raporti / Migrimi i lojtarëve është ende një trend në rritje

Studimi i fundit i CIES Football Observatory zbuloi një rritje të lojtarëve të huaj për vitin 2024, duke shënuar…

15/05/2024 5:22 PM

Tregu europian i sponsorizimeve arrin rekordin 30.9 miliardë euro

Sipas një studimi të fundit të European Sponsorship Association (ESA) në bashkëpunim me Nielsen Sports, tregu europian i sponsorizimeve…

18/03/2024 4:42 PM

Merkato e transferimit në dimër regjistroi 1.46 mld dollarë në shitje, për 5.073 transferime lojtarësh

Ndërkohë që klubet e Premier League u kursyen në merkaton e transferimeve në janar, merkatoja e dimrit gjithsesi regjistroi…

15/02/2024 10:12 AM

Life Style

Si u ndërtuan piramidat e Gizës, zbulohet misteri 4000-vjeçar

Një degë lumi e sapo zbuluar, e fshehur nën rërën e shkretëtirës dhe tokat bujqësore, besohet se është përdorur për të transportuar blloqe masive guri dhe…


Muzeu lundrues i xhamit në Venecia, aty ku tradita veneciane takohet me përpjekjet për të luftuar ndryshimet klimatike

Zyra arkitekturore italiane Luca Curci Architects, ka prezantuar Floating Glass Museum, një projekt novator, që përdor mbështetjen e inteligjencës…

21/05/2024 2:00 PM

Dita Botërore e Bletëve 2024

A e dini se, për të prodhuar 1 kg mjaltë, nevojiten 1 milion lule dhe që bletët të flururojnë…

20/05/2024 11:00 AM

Kryeqytetet europiane të artit

Një studim i fundit, ka zbuluar 20 kryeqytetet më të mira europiane për artdashësit - dhe Italia nuk renditet…

18/05/2024 12:00 PM