Opozita e Turqisë ‘godet’ Erdoganin, me fitoren e kryetarit të Bashkisë së Stambollit

24/06/2019 9:45 AM 0 komente

Opozita e Turqisë ka ‘goditur’ presidentin Tayyip Erdogan, duke fituar kontrollin e Stambollit, në zgjedhjet e djeshme të përsëritura të kryetarit të bashkisë, duke thyer ‘aurën e tij të pathyeshmërisë’ dhe duke dhënë një mesazh nga votuesit të pakënaqur ndaj politikave të tij.

Ekrem Imamoglu i Partisë Popullore Republikane (CHP) siguroi 54.21% të votave, sipas agjensisë së lajmeve Anadolu, një shifër shumë më e gjerë se fituesi i tij i ngushtë tre muaj më parë.

Rezultati i mëparshëm u anullua pas protestave të Partisë AK Erdogan, e cila tha se kishte pasur parregullsi të gjera të votimit. Vendimi për të rivendosur votimin u kritikua nga aleatët perëndimorë dhe shkaktoi trazirë mes kundërshtarëve vendas, të cilët thanë se demokracia e Turqisë ishte nën kërcënim.

Të dielën, dhjetëra mijëra mbështetës të Imamoglu festuan në rrugët e Stambollit pasi ish-biznesmeni triumfoi mbi kandidatin e zgjedhur nga Erdogan me pothuajse 800,000 vota.

“Në këtë qytet sot, keni vendosur demokraci. Faleminderit Stamboll, “- u tha Imamoglu mbështetësve që bënë shenjat e zemrës me duart e tyre, në një shprehje të retorikës zgjedhore gjithëpërfshirëse, që ka qenë shenjë dalluese e fushatës së tij.

“Ne kemi ardhur për të përqafuar të gjithë,” tha Imamoglu. “Ne do të ndërtojmë demokracinë në këtë qytet, ne do të ndërtojmë drejtësinë. Në këtë qytet të bukur, premtoj, ne do të ndërtojmë të ardhmen “.

/ REUTERS

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of