Origjina e pronesise, kapitalit dhe punes

01/04/2008 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint “Prona private eshte institucioni i vetem i rendesishem i integrimit shoqeror dhe politik. Zoterimi i prones krijon nje angazhim ndaj rendit politik dhe ligjor, pasi ky i fundit garanton te drejtat e pronesise: i ben qytetaret bashkesovrane. Si e tille, pronesia perben mekanizmin paresor per rrenjosjen e respektimit te ligjit dhe interesin per ruajtjen e ‘status quo’ – se ne zemer te popullsise masive. Deshmite historike tregojne se shoqerite me nje shperndarje te gjere te prones, sidomos asaj tokesore […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of