Një skemë kombëtare e pagesave me kartë do të ulte kostot

Skemat kombëtare të pagesave me kartë mund të ulin ndjeshëm kostot dhe të rrisin përdorimin e këtyre instrumenteve të pagesave. Eneida Thomaj, Drejtore e Përgjithshme e kompanisë Paylink, thotë për “Monitor Brief Insight” se një zgjidhje e tillë mund të zbatohet në disa faza, duke…

Te Fundit nga Koronavirus

Kompanitë e barnave nënshkruajnë marrëveshje për prodhimin e ilaçit low-cost kundër Covid për 105 vende

Një organizatë e mbështetur nga OKB njoftoi të enjten se ka nënshkruar marrëveshje me më shumë se njëzet kompani të barnave për të prodhuar versione të…


Studimi/ Dozat përforcuese të Covid nuk ofrojnë mbrojtje kundër Omicron

Dozat përforcuese nga vaksinat me mARN, të tilla si ato të prodhuara nga Pfizer Inc. dhe BioNTech SE, nuk…

20/01/2022 2:55 PM

OBSH: Nuk ka asnjë provë që fëmijët dhe adoleshentët e shëndetshëm kanë nevojë për dozën përforcuese të Covid

Nuk ka "asnjë provë deri më tani" që tregon se fëmijët dhe adoleshentët e shëndetshëm kanë nevojë për doza…

19/01/2022 1:14 PM

Shkencëtarët zbulojnë variantin specifik të gjenit që mbron nga sëmundja e rëndë me COVID-19

Studiuesit kanë zbuluar një variant të një gjeni mbrojtës që duket se i mbron njerëzit nga sëmundja e rëndë…

18/01/2022 10:29 AM

Kosova

Kthehet ora policore, gastronomët punojnë deri në ora 21:00- Kosova miraton masat e reja

Qeveria e Kosovës, ka miratuar masat e reja kundër pandemisë COVID-19, ku ora policore nga nesër do të nis nga 22:00 deri në 05:00. Me masat…


Vitin e kaluar 111 persona kanë vdekur nga aksidentet në Kosovës, janë paguar mbi 10 mln euro dëme

Vetëm në vitin 2021 si pasojë e aksidenteve kanë humbur jetën 111 qytetarë të Kosovës. Është bërë me dije…

20/01/2022 2:51 PM

Ligji për Pagat në Kosovë shkon në Qeveri në muajin mars

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka bërë të ditur se Ligji për Paga do të procedohet për…

20/01/2022 2:48 PM

Rritja e rasteve me Covid-19 në Kosovë, paralajmërohen masa për kufizimin e orarit të gastronomisë

Në mbledhjen e sotme të Komitetit për koordinim dhe vlerësimin e situatës epidemiologjike është diskutuar për vendosjen e masave…

20/01/2022 11:29 AM

Europa

Taksat e turizmit, vendet ku do të duhet të paguani për të hyrë në vitin 2022

Ndërsa pandemia COVID-19 vazhdon, sektori i turizmit po përpiqet të rigjallërohet pavarësisht kufizimeve dhe mbylljeve. Vendet që po përballen me më shumë vështirësi janë ato që…


Roberta Metsola, presidentja e re e Parlamentit Europian

Eurodeputetja malteze e qendrës së djathtë Roberta Metsola u zgjodh këtë të martë presidente e Parlamentit Europian. Metsola arriti…

18/01/2022 1:30 PM

Ҫmimet e makaronave nё Itali po rriten gjithnjё e mё shumё

Përgatitja e një pjate me makarona në shtëpi po bëhet gjithnjë e më e shtrenjtë në Itali, pasi çmimet…

17/01/2022 10:49 AM

Si po përpiqet Europa të përballojë krizën e gazit

Situata e krizës së gazit natyror në Europë nuk po përmirësohet. Rezervat janë të ulëta. Çmimet janë të larta.…

14/01/2022 4:26 PM

Rajoni

Rritje rekord e të ardhurave shtetërore në Bullgari

Agjencia Kombëtare e të Ardhurave dhe Agjencia Kombëtare e Doganave janë autoritetet kryesore të angazhuara në mbledhjen e të ardhurave. Ato grumbullojnë taksa dhe akciza që…


Investim 40 milionë euro për fabrikën e biçikletave elektrike në Bullgari  

Ministri i Inovacionit dhe Rritjes, Daniel Lorer, deklaroi fillimin e një projekti për ndërtimin e një fabrike të biçikletave…

17/01/2022 3:23 PM

Greqia do të rrisë sërish pagën minimale nga 1 maji

Greqia do të rrisë pagën minimale për herë të dytë gjatë këtij viti, deklaroi kryeministri Kyriakos Mitsotakis, pasi rritja…

14/01/2022 2:59 PM

Erdogan: Turqia do të ulë çmimet e konsumit sa më shpejt të jetë e mundur

Turqia do të ulë çmimet e konsumit sa më shpejt të jetë e mundur, tha të mërkurën Presidenti Tajip…

12/01/2022 3:33 PM

Te Tjera nga Bota

Rritja e PBB, më e shpejtë në këto vende

Sipas të dhënave të reja, India, Arabia Saudite, Franca dhe Turqia po udhëheqin rimëkëmbjen nga COVID-19 në të gjithë forumin e G20 të ekonomive kryesore të…


Lituania përfiton një investim të papritur nga Tajvani për mikroҫipet, shkak përplasja me Kinën

Përplasja e Lituanisë me Kinën në lidhje me Tajvanin ka sjellë një përfitim të papritur për vendin e vogël…

19/01/2022 1:16 PM

Kina ul normat e interesit ndërkohë që rritja ekonomike ngadalësohet

Kina ka ulur papritur një normë bazë të interesit për herë të parë në pothuajse dy vjet, pasi shifrat…

18/01/2022 12:30 PM

Mashtrimet kripto, kërcënimi më i madh për investitorët gjatë vitit 2022

Investimet që lidhen me kriptomonedhat dhe asetet dixhitale janë deri më tani kërcënimet më të mëdha me të cilat…

17/01/2022 2:54 PM

Makina

Elektrifikim dhe diversifikim, si Ford arriti 100 miliardë $ kapitalizim për herë të parë

Tranzicioni drejt makinave elektrike ka shtyrë Ford të kalojë, për herë të parë në histori, 100 miliardë dollarw në kapitalizim. Kjo do të thotë më shumë…


Toyota dëshiron të ‘rinovojë’ makinat e përdorura dhe t’i bëjë ato si të reja

Toyota UK është në fazat fillestare të një programi sipas të cilit makinat mund të rifabrikohen dy herë pas…

17/01/2022 9:15 AM

CES 2022, John Deere zbulon traktorin e automatizuar

CES 2022 në Las Vegas përfundoi më 7 janar, një ditë para nga planifikimi, për shkak të situatës së…

11/01/2022 5:01 PM

CES 2022, Sony prezanton konceptin e makinës Vision-S SUV, një hap pranë prodhimit

Në CES të këtij viti (Consumer Electronics Show) të Las Vegas, presidenti dhe CEO i Sony, Kenichiro Yoshida, paraqiti…

07/01/2022 2:26 PM

Teknologji

Netflix zhgënjen pritshmëritë mbi rritjen e abonentëve

Aksionet në bursë bien në pak orë në 20%   Numri i abonentëve në Netflix u rrit në 222 milionë vitin e kaluar. Por kompania e…


Prodhimi i çipëve, Von der Leyen do të prezantojë planin në shkurt

"Europa nuk mund t’ia lejojë vetes të varet nga të tjerët për furnizimet e mikroprocesorëve"   “Deri në vitin…

21/01/2022 12:52 PM

Canalys: Apple kalon Samsung, kryeson tregun global të smartphone në T IV

Apple rikthehet në majë, pasi dërgoi numrin më të madh të smartphone-ve se çdo prodhues tjetër në tremujorin e…

19/01/2022 5:12 PM

Një të tretën e kohës, njerëzit e kalojnë në aplikacione mobile

Shpenzimet e konsumatorëve për aplikacione në celular arritën në 170 miliardë dollarë në vitin 2021, sipas raportit "State of…

17/01/2022 9:20 AM

Menaxhim

3 trende që do të dominojnë punën në vitin 2022

Në vitin 2021, fjalët që karakterizuan botën e punës ishin: "Dorëheqja e madhe". Anthony Klotz, psikolog organizativ dhe profesor në Universitetin A&M të Teksasit, përdori për…


Edhe Britania e Madhe eksperimenton javën e punës me 4 ditë

...me të njëjtën pagë   Punonjësve në Mbretërinë e Bashkuar do t’u ofrohet mundësia për të punuar katër ditë…

20/01/2022 4:20 PM

Arsyeja kryesore pse punonjësit japin dorëheqjen, 10 herë më e rëndësishme se paga

Drejtuesit e bizneseve e kaluan pjesën më të madhe të vitit 2021 duke menaxhuar largimet masive nga puna gjatë…

19/01/2022 9:10 AM

6 objektiva që duhen vendosur me ekipin tuaj për vitin 2022

Nëse kjo është periudha që po vendosni objektivat e vitit me ekipin tuaj, ka të ngjarë të jeni duke…

18/01/2022 9:35 AM

Sport

Efekti i Premier League në ekonominë e Mbretërisë së Bashkuar kapërcen 7.6 mld paund

Industria e futbollit, konfirmon, edhe një herë, ndikimin e madh në ekonomi. Në mënyrë të veçantë, Premier League, e cila, gjatë sezonit 2019/2020, një nga më…


Atletet më të paguara, rekord të ardhurash 167 milionë dollarë në vitin 2021

Shumë aspekte shkaktojnë ende shqetësime në botën e sportit për femra: pabarazia sa u përket pagave dhe strukturave, kushtet…

15/01/2022 10:03 PM

FIFA: Në vitin 2021 u shpenzuan 4.86 miliardë dollarë në transferime ndërkombëtare

Për të dytin vit me radhë, pandemia e Covid-19 ka goditur në mënyrë të ndjeshme futbollin dhe të gjithë…

14/01/2022 4:19 PM

Francë, paketë e re ndihmëse për sportin

Nga fillimi i pandemisë janë dhënë 8 miliardë euro   Franca vijon të ndihmojë botën e sportit. Qeveria franceze…

13/01/2022 4:38 PM

Life Style

Verërat e bardha më të mira që duhen shijuar në vitin 2022

Sa shpesh ju ndodh të dëgjoni dikë që të refuzojë një gotë verë të bardhë, duke këmbëngulur që konsumon vetëm verë të kuqe? Shumë shpesh, me…


Vendet e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, çfarë i bën ato kaq të veçanta?

Kur një vend bëhet pjesë e "Listës së Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s", ai merr një rëndësi të veҫantë. Por,…

20/01/2022 4:46 PM

Pushimet në qytetet më të mira italiane për ushqimin, kulturën dhe bukuritë

Për të rifilluar përsëri udhëtimet tuaja në botën e mrekullueshme të kuzhinës së shkëlqyer, peizazheve dhe kulturës mbresëlënëse nuk…

19/01/2022 10:19 AM

Ekspozita e Yves Saint Laurent, këtë vit në 6 muze të Parisit 

Një ekspozitë unike e modës ka përfshirë të gjithë Parisin, teksa gjashtë nga muzetë më të mirë të qytetit…

18/01/2022 9:20 AM