Pak të pasur, shumë të varfër /Shqipëria, ndër vendet me pabarazinë më të madhe në Europë

22/07/2019 10:58 AM 0 komente

Polarizimi i shoqërisë pas viteve 1990 është rritur me ritme të shpejta, aq sa sot Shqipëria renditet me pabarazinë sociale më të lartë në Europë, sipas matjeve të Eurostat për vitin 2017. Në hartën bashkëngjitur, shtetet me ngjyrë portokalli, kanë pabarazinë më të lartë në kontinent dhe të tilla janë Shqipëria, Serbia, Bullgaria dhe Spanja. Mënyra se si të ardhurat dhe pasuria shpërndahen në shoqëri përcaktojnë shkallën në të cilën individët kanë qasje të barabartë në mallrat dhe shërbimet e […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of