Editorial

Përvoja amerikane dhe veprimet e pamoralshme të qeverisë shqiptare për pagat

Kur zonja Hillari Klinton u emërua Sekretarja e 67-të e Departamentit të Shtetit në periudhën 2009-2013, Kongresi në SHBA i uli pagën në krahasim me paraardhësen Rajs. Ky…

Fondet e investimit në përmirësim, por investitorët ende hezitues

Tregu i fondeve të investimit e ka kaluar momentin e vështirë të vitit të kaluar, por ende nuk vërehet një tendencë e mirëfilltë e rikthimit të investitorëve në to. Admir Ramadani, zëvendësdrejtor i përgjithshëm i shoqërisë administruese Albsig Invest, thotë se zgjerimi i tregut dytësor…

Kosova

Banka Qendrore e Kosovës ende pa shef, përsëritet konkursi për guvernator

Banka Qendrore e Kosovës prej disa muajsh është pa shef. Postin e guvernatorit është duke e mbajtur si ushtrues detyre Bashkim Nurboja. Kurse, konkursi për guvernator…


Kosova me 360 mijë të punësuar dhe 30 mijë punëkërkues

Në Kosovë gjatë muajit prill të këtij viti kanë kërkuar punë afro 30 mijë qytetarë, shumica nga ta meshkuj.…

01/06/2023 1:04 PM

Shqipëria, Gjermania dhe Zvicra me numrin më të madh të vizitorëve në Kosovë

Në prill 2023, numri i vizitorëve (vendas dhe të huaj) ishte 39 mijë e 039, prej tyre 45.68% ishin…

01/06/2023 11:00 AM

Pagat në Kosovë, vetëm 25 euro rritje në sektorin privat

Në Kosovë gjatë vitit të kaluar, paga neto në sektorin privat është rritur vetëm 25 euro, krahasuar me atë…

30/05/2023 2:34 PM

Europa

Qytetet më të shtrenjta në botë për emigrantët në 2023

Nju Jorku e ka tejkaluar Hong Kongun, si qyteti më i shtrenjtë në botë për të jetuar si emigrant, ndërkohë që rritja e skajshme e qirave,…


Konsumatorët e Eurozonës kanë më shumë shpresë për inflacionin

Sondazhi i ri i Bankës Qendrore Europiane, tregoi se konsumatorët e Eurozonës ulën pritshmëritë për inflacionin, një lehtësim për…

06/06/2023 2:33 PM

Rritja e biznesit në Eurozonë u ngadalësua në maj pasi fabrikat hasën vështirësi

Aktiviteti i biznesit në Eurozonë u mbështet muajin e kaluar nga industria dominuese e shërbimeve të bllokut, duke kompensuar…

05/06/2023 3:39 PM

Legalizimi i kanabisit në Europë po ngec. Gjermania është bërë nervoze

Kanabisi është droga e paligjshme më popullore në Europë. Rreth 28% e europianëve të rritur kanë marrë një dozë…

03/06/2023 10:02 PM

Rajoni

Hungaria dhe Serbia po paguajnë një çmim të lartë për luftën në Ukrainë

“Europa Qendrore duhet të përmbushë detyrën për të qenë e suksesshme në këtë mjedis shumë të vështirë dhe kjo mund të arrihet vetëm përmes partneriteteve të…


Banka Qendrore në Rumani mban normën e rifinancimit në nivelin 7% 

Banka Qendrore e Rumanisë (BNR) e mbajti normën e rifinancimit në nivelin 7%, në mbledhjen e fundit të bordit,…

30/05/2023 2:39 PM

Erdogan fiton në balotazhin e Turqisë

Presidenti Tajip Erdogan duket se po shkon drejt fitores në balotazhin e zgjedhjeve të Turqisë që u zhvilluan të…

28/05/2023 7:09 PM

Ballkani Perëndimor sheh potencial të madh në energjinë diellore

Që nga viti 2021, janë ndërtuar parqe diellore me kapacitet 139 megavat (MW), ndërsa deri në fund të vitit…

27/05/2023 10:10 PM

Të Tjera nga Bota

Huamarrja prej 1 trilion dollarësh e Departamentit të Thesarit të SHBA-së do t’i vërë bankat në tension

Analistët kanë frikë se shkalla e emetimit të ri, pas përplasjeve për tavanin e borxhit, do të rrisë yield-et dhe do të ulë depozitat. Një huamarrje…


Ku të investoni 1 milion dollarë

Katër investitorë me përvojë, ndajnë idetë e tyre se ku ndodhen mundësitë më të mira të investimit, në tregjet…

06/06/2023 3:00 PM

Linjat ajrore presin të dyfishojnë fitimet në 2023, në gati 10 mld dollarë

Fitimi i linjave ajrore globale gati do dyfishohet, pavarësisht ngadalësimit ekonomik, parashikon Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA). Linjat…

05/06/2023 2:15 PM

Rindërtimi i rezervave

Si duhen mbështetur bankat amerikane pas rënies së Bankës First Republic. Një rrugë drejt një sistemi më të sigurt…

02/06/2023 10:02 PM

Makina

Stellantis, marrëveshje me Galloo për riciklimin e makinave jashtë përdorimi

Shtëpia automobilistike Stellantis njoftoi një sipërmarrje të re të përbashkët (joint venture) me kompaninë e specializuar të riciklimit të metaleve Galloo, për të zhvilluar një ekonomi…


Franca përuron të parën nga katër fabrikat e mëdha në veri të vendit

PASCAL ROSSIGNOL | Credit: REUTERS   Franca përuroi sot një fabrikë të madhe për prodhimin e baterive, e para nga katër impiante…

30/05/2023 4:27 PM

Shitjet e makinave të reja në Europë rriten me 17.2% në prill

Nga janari në prill 2023, tregu i makinave në BE u rrit me 17.8%, në 3.5 milionë automjete të…

17/05/2023 5:10 PM

Google do të përfshijë YouTube te më shumë makina, duke nisur nga Polestar

Google njoftoi të mërkurën, me rastin e konferencës së zhvilluesve I/O, se të gjitha automjetet me Google të integruar…

12/05/2023 2:51 PM

Art

Arti ndryshe i Jozef Martinit

Jozef Martini është diplomuar në Akademinë e Arteve në Atelierin e Tekstilit në vitin 1988. Nën drejtimin e një artisti të madh si Danish Jukniu, ai…


Udhëtimi i dytë i Artan Peqinit

Dialog 90 x 70 cm, vaj në kanavacë, 3400 euro   Artan Peqini vjen në harkun kohor të pak…

16/05/2023 2:24 PM

Lajme TIRART/ Punime nga Ilirian Shima

Në panairin TIRART mori pjesë edhe Ilirian Shima, një prej artistëve më të njohur shqiptarë. Artisti ekspozoi në panair…

05/04/2023 3:30 PM

Lajme TIRART/ Punime nga Arben Golemi

Në panairin e arteve pamore TIRART mori pjesë edhe artisti i njohur Arben Golemi. Golemi ekspozoi në panair 13…

04/04/2023 3:30 PM

Teknologji

Automattic publikon një asistent shkrimi të IA për WordPress

Automattic, kompania mëmë e WordPress.com, ka publikuar një asistent të inteligjencës artificiale (IA) për sistemin popullor të menaxhimit të përmbajtjes, Wordpres. Kompania tha se asistenti integrohet…


Apple prezanton kufjet e shumëpritura Vision Pro

Gjatë konferencës së zhvilluesve, Apple prezantoi kufjet për realitetin miks, Vision Pro. Kufjet, që do të kushtojë 3.499 dollarë,…

05/06/2023 9:56 PM

App Store, një histori (teknologjike) fitimprurëse

Paul Sakuma /AP   Ishte data 10 korrik 2008, kur Steve Jobs njoftoi në “Usa Today” lindjen e App…

05/06/2023 11:09 AM

25 faqet e internetit më të mira në botë në 2023

Në sferën e gjerë të internetit, një pjesë e vogël e faqeve të internetit janë shfaqur si gjigantë globalë.…

03/06/2023 1:03 PM

Menaxhim

Si të shkruani një letër motivimi shumë të mirë

Pavarësisht pushimeve nga puna dhe zvogëlimit të kompanive, tregu i punës është ende i fortë. Por, për të gjetur një punë të shkëlqyer, duhet të dini…


Ku të investoni 1 milion dollarë

Katër investitorë me përvojë, ndajnë idetë e tyre se ku ndodhen mundësitë më të mira të investimit, në tregjet…

06/06/2023 3:00 PM

Mos gënjeni ekipin dhe veten!

Provoni të thoni të vërtetën. Sa shpesh gënjeni? Mbase jo shumë shpesh - të paktën jo gënjeshtra, që mund…

06/06/2023 12:02 PM

5 gjëra që Bill Gates do të dëshironte të kishte dëgjuar në diplomimin e tij

Gjatë gjithë karrierës sime, kam pasur fatin të mbaj dy fjalime për të sapodiplomuarit: një në Harvard – nga…

05/06/2023 12:29 PM

Sport

Lionel Messi merr vendimin, do të transferohet tek Inter Miami

Lionel Messi do të heqë dorë nga një kontratë fitimprurëse në Arabinë Saudite dhe do të transferohet si lojtar i lirë tek Inter Miami, ekip i…


City shpallet marka e futbollit me vlerën më të lartë në botë

Adam Davy/APManchester City është shpallur klubi i futbollit me vlerën më të lartë të markës në botë nga Brand…

06/06/2023 1:19 PM

Forbes / 30 skuadrat me vlerën më të lartë në botë

Dy klube arrijnë, për herë të parë, vlerën 6 miliardë dollarë   Vlera mesatare e 30 skuadrave të futbollit…

01/06/2023 5:07 PM

Klubet që kanë shpenzuar më shumë në 5 vitet e fundit

Chelsea e mbylli sezonin e fundit të Premier League e 12-ta, larg vendeve të para për t’u përfshirë në…

31/05/2023 2:31 PM

Life Style

A do të ndikojë ndryshimi i klimës te pushimet verore?

Ndërsa Europa bëhet më e nxehtë, moti gjithnjë e më ekstrem mund të ketë ndikim në vendin ku zgjidhni të udhëtoni.   Është e pamohueshme, që…


Linjat ajrore më të mira në botë për vitin 2023

Air New Zealand është zyrtarisht linja ajrore e vitit, sipas agjencisë me bazë në Australi për sigurinë e aviacionit…

06/06/2023 11:12 AM

Dita Botërore e Mjedisit 2023 dhe… ndotja e shkaktuar nga plastika

E mbajtur çdo vit më 5 qershor, Dita Botërore e Mjedisit (World Environment Day, WED) mbledh së bashku miliona…

05/06/2023 11:34 AM

Burano, çfarë të vizitoni në qytetin shumëngjyrësh të Italisë

I famshëm për faktin se është një nga qytetet më me gjallëri dhe me ngjyra në botë, Burano është…

04/06/2023 3:33 PM