Parlamenti Britanik – kryeministrit të ardhshëm: Jo Brexit pa marrëveshje

10/07/2019 10:32 AM 0 komente

Anëtarët e Parlamentit të Britanisë dërguan një paralajmërim të mprehtë për kryeministrin e ardhshëm të vendit: ata nuk do të lejojnë atë të ndjekë një Brexit pa marrëveshje.

Në një rezultat dramatik në mbrëmjen e së martës, deputetët lanë mënjanë një masë që synonte ndalimin e udhëheqësit të ardhshëm të Britanisë që ta nxirrte vendin jashtë Bashkimit Evropian pa një marrëveshje, kundër dëshirave të tyre. Rezultati krijon një tjetër krizë të mundshme në politikën britanike në javët dhe muajt e ardhshëm, ndërsa udhëheqësit britanikë përballen me tensionet e Brexit.

Minuta pas votimit, dy emrat që konkurronin për t’u bërë kryeministër u përleshën në televizion mbi të njëjtën çështje që dominonte debatin në Dhomën e Përbashkët: a do të ishin të gatshëm ta mbyllnin Parlamentin në mënyrë që të dorëzonin Brexitin – me ose pa një marrëveshje – deri në fund të 31 tetorit.

Boris Johnson, kandidati i parë në garën e udhëheqjes, nuk pranoi të përjashtojë pezullimin e Parlamentit nëse është e vetmja mënyrë për të përfunduar Brexit në kohë, ndërsa rivali i tij, sekretari i jashtëm Jeremy Hunt, e hodhi poshtë idenë.

Me Partinë Laburiste të opozitës, që angazhohej të kundërshtonte çdo plan të Brexit të paraqitur nga secili prej dy burrave, të gjithë politikanët e Britanisë duket se po gërmonin në pozita më të ngulitura dhe mundësia e kompromisit dukej më larg se kurrë.

/ BLOOMBERG NEWS

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of