Partitë katalanase pranuan të marrin pjesë në zgjedhjet elektorale të dhjetorit

31/10/2017 11:02 AM 0 komente

Partitë politike separatiste të Katalonjës javën e kaluar u përgatitën për një rebelim paqësor që do t’i siguronte atyre pavarësinë. Por këtë javë, ata po shohin përpara për një zgjedhje të befasishme që mund të humbasin.

I përjashtuar nga kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy, i cili përdori një sërë masash të jashtëzakonshme për të marrë kontrollin e rajonit gjatë fundjavës, dy partitë kryesore pro pavarësisë ranë dakord të fusnin kandidatët në anketën rajonale të thirrur nga Rajoy për 21 dhjetorin.

Në takimet e brendshme të hënën, linjat e ashpra nga dy partitë kryesore separatiste – PDeCAT dhe ERC – argumentuan se kandidatët në terren do të pranonin që Katalonja nuk ishte republika e pavarur që parlamenti i rajonit kishte shpallur të premten.

Për ndarësit e vijës së ashpër, kandidimi në zgjedhje do të ishte një mirënjohje që Madridi po i thërriste. Ajo do të nxiste çdo rezistencë, në bazë të masave të zbatuara nga Madridi të shtunën për të marrë kontrollin e institucioneve katalanase, duke shkarkuar qeverinë dhe duke shpërndarë parlamentin.

“Si mund ta kundërshtojmë me të vërtetë Spanjën në rrugë nëse ne marrim pjesë në zgjedhjet e tyre”, tha një ligjvënës katalanas për FT të hënën. “Si mund ta quajmë veten një republikë të vërtetë?”

Në fund të fundit, linjat e ashpra humben argumentin dhe pragmatistët fituan. Në vetëm një ditë që Madridi ushtroi autoritet të dukshëm në Katalonjë, PDeCAT dhe ERC ranë dakord të merrnin pjesë në votim.

Vendimi ishte pjesërisht financiar. Pa asnjë kontroll mbi buxhetin vjetor të Katalonjës, ata mund të përpiqen të shtyjnë axhendën e tyre të pavarësisë.

Z. Rajoy nuk ka garanci se partitë anti-pavarësisë do të mbizotërojnë në dhjetor. Por vendimi i separatistëve për të marrë pjesë do të ndihmojë më tej synimin e tij për të zbutur tensionet. Tashmë ideja se Katalonja është një republikë e pavarur, është më e vështirë.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of