Pasi mundi populistët e Italisë, Conte afrohet me Trump

15/10/2019 9:36 AM 0 komente

Giuseppe Conte nuk do të lejonte që dikush të prish partinë e tij.

Kryeministri italian ishte duke pirë prosecco me stafin e tij në apartamentin e tij romak kur një ndihmës e tërhoqi atë mënjanë për të thënë Matteo Salvini, zëvendëskryeministri populist, kishte njoftuar qëllimin e tij për të rrëzuar qeverinë.

Conte buzëqeshi dhe u kthye në festimet e tij të 55-të të ditëlindjes. Profesori i drejtësisë me fjalë të buta, jo vetëm që lejoi rivalin e tij për të mbajtur punën e tij, por gjithashtu u afrua gjithnjë e më shumë me Donald Trump, në mënyra që tani po hedhin një hije mbi reputacionin e tij.
Presidenti Trump pret në Shtëpinë e Bardhë Kryeministrin e Italisë Giuseppe Conte.
Italia, së shpejti do të shfaqej, në një lidhje kryesore në përpjekjet e presidentit amerikan për të diskredituar armiqtë e tij në Uashington, dhe Conte dyshohet se ka bërë rregulla për të favorizuar ‘orën e tij të nevojës’ me një aleat të fuqishëm.

Si rezultat, ai po përballet me sulme brenda administratës së tij dhe është thirrur të shpjegojë veten para komitetit të inteligjencës së parlamentit, me një seancë të pritshme këtë muaj.

Jo vetëm ajo. Salvini tani është në opozitë dhe ka një mëri. Shefi i Lidhjes Anti-emigracion e shihte veten si shoku më i mirë i Trump në Itali dhe modeloi fushatën e tij në “America First”. Ai gjithashtu kaloi kohën e tij në detyrë duke u përpjekur të ndërtojë një raport me liderin e SHBA.

Një javë pas ditëlindjes së Conte, Prokurori i Përgjithshëm i SHBA William Barr bëri një vizitë sekrete në Romë për t’u takuar me kreun e agjencive të inteligjencës italiane, tha një zyrtar i lartë italian, shkruan Bloomberg.

Sipas Corriere della Sera, vizita u autorizua nga vetë kryeministri.

Barr po shikon se si dolën prova të ndërhyrjes ruse në zgjedhjet e ShBA.-së në vitin 2016 dhe po përpiqej të gjurmonte një akademik maltes, i cili dyshohet se kishte hequr ekipin e fushatës së Trump se Rusia kishte email që mund të dëmtonin Hillary Clinton. Ky kontakt kishte punuar dikur në një universitet privat në Romë por që u zhduk në mënyrë misterioze.

Koalicioni krijues

Pasojat, tashmë po shpalosen pasi baza e re e energjisë e Conte filloi të plasariten orë pasi u betuan ministrat e tij më të ri.

Ish kryeministri Matteo Renzi e kishte bindur Partinë e tij Demokratike që të bashkohej me Lëvizjen kundër themelimit Pesë Yje për të formuar koalicionin e ri – vetëm për të rishikuar vendimin e tij.

Ndërsa ministrat e rinj ishin akoma duke u vendosur në zyrat e tyre, Renzi thirri Conte për të njoftuar se ai ishte duke ngritur partinë e tij. Conte kërkoi të dinte pse Renzi nuk e kishte paralajmëruar atë më shpejt.

Megjithëse Renzi ka premtuar mbështetje të plotë për qeverinë e re, ai gjithashtu është thirrur që Conte të dorëzojë kontrollin mbi agjencitë e inteligjencës dhe të paraqitet para komitetit parlamentar për shërbimet sekrete për të shpjeguar veten e tij.

Italianët shfaqen në ankth për skandalin. Në diskutim është qëndrimi i Italisë në rendin botëror.

 

/BLOOMBERG

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of