Pasojat në ekonomi

15/06/2020 9:28 AM 0 komente

Ndërsa fati buzëqeshi në drejtim të shëndetësisë, nuk ndodhi e njëjta gjë për ekonominë. Vendi pritet të ketë një rënie të Prodhimit të Brendshëm Bruto midis 5 dhe 9%, sipas parashikimeve të institucioneve ndërkombëtare, ndër më të thellat në rajon dhe Europë. Kjo rënie përkthehet në një humbje midis 1.2 dhe 1.8 miliardë euro në 2020-n. Arsyet janë disa: -Së pari, problemet strukturore të Shqipërisë, që po e shoqëronin atë prej 30 vitesh, dolën në pah në vetëm 3 muaj. […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of