Pastrimi i Greqisë

10/02/2020 8:47 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Pse shumë grekë ambientalistë kundërshtojnë fuqinë e erës. Mullinjtë e erës prishin pamjen   Një grup fabrikash që prodhojnë energji elektrike dhe që janë në pronësi të shtetit në Greqinë veriperëndimore prej dekadash të tëra ndotin fshatrat përreth duke i mbuluar ato me tym dhe gaz toksik, shkruan The Economist. Fabrikat punojnë me linjit, një lloj qymyri në ngjyrë kafe, që nxirret në miniera dhe që u ka shkaktuar dëme të parikuperueshme fshatrave ku ato ndodhen. Studimet kanë treguar […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of