Paundi në rënie të vazhdueshme

02/09/2019 10:36 AM 0 komente

Paundi britanik ra të hënën ndërsa tregtarët filluan të ‘përleshen’ midis qeverisë dhe ligjvënësve kundër planeve Brexit të kryeministrit Boris Johnson ndërsa parlamenti kthehet këtë javë nga pushimi i tij veror.

Johnson ka kërcënuar të pastrojë çdo ligjvënës në partinë e tij që voton kundër qeverisë mbi Brexit, tha një burim i lartë në zyrën përgjegjëse për zbatimin e partisë Konservatore.

Tregtarët e Sterling janë duke u përgatitur për betejën për Brexit për të hyrë në lojën fundjave këtë javë kur deputetët e opozitës dhe rebelët e mundshëm të partisë në pushtet, kërkojnë ose të ndryshojnë ligjin, ose qeverinë, në përpjekjen e tyre për të bllokuar ato që ata thonë se do të ishin një dëm ekonomik Brexit pa marrëveshje me 31 Tetor.

Pasi u zhyt në 1.20 dollarë në fillim të gushtit pas emërimit të Johnson dhe shqetësimet e Britanisë ishte vendosur të linte Bashkimin Evropian pa marrëveshje, paundi ka zbritur në rreth 1.22 dollarë në javët e fundit. Në krye të zhvillimeve në parlament, sterlina mbetet e ndjeshme ndaj lajmeve rreth përpjekjeve të Mbretërisë së Bashkuar për ta detyruar BE të rihapë marrëveshjen për tërheqjen e Brexit.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of