PBB-ja e Serbisë tkurret me 6.5% në tremujorin e dytë të këtij viti

04/08/2020 3:45 PM 0 komente

Prodhimi i brendshëm bruto në Serbi u tkurr me 6.5 për qind në tremujorin e dytë të vitit 2020, sipas të dhënave të përpunuara nga Ministria e Financave.

Në baza vjetore PBB-ja ka rënë me 0.9 për qind në gjysmën e parë të vitit, tha kryeministrja Ana Brnabic.

“Serbia regjistroi shkallën e dytë më të ulët të PBB-së në Europë në tremujorin e dytë të këtij viti, pasi ekonomia e saj u mbështet nga rimëkëmbja e shpejtë e prodhimit industrial, shitjet me pakicë dhe ndërtimet”, shtoi ajo.

Megjithë krizën e shkaktuar nga koronavirusi, numri i të punësuarve u rrit me 1.6 për qind në gjysmën e parë të këtij viti.

Ndryshe nga T2, PBB-ja e Serbisë u rrit me 5 për qind në tremujorin e parë të vitit 2020 krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë./Seenews

 

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of